PORTUGALIA 2010
- Jerzy Kuśmierczyk
- 2 lis 2010
- 5 minut(y) czytania
Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO. (wg Wikipedii)
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (port. Santuário de Nossa Senhora de Fátima lub Santuário de Fátima) – ośrodek pielgrzymkowy poświęcony Matce Bożej Fatimskiej, znajdujący się w mieście Fatima w środkowo-zachodniej Portugalii. Teren ośrodka należy do Kościoła katolickiego. Sanktuarium zostało wybudowane w miejscu objawień Matki Bożej, które rozpoczęły się 13 maja i trwały do 13 października 1917.


Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej, zwany często Klasztorem w Batalha, to jeden najwspanialszych przykładów architektury i sztuki gotyku w Portugalii. W roku 1983 wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. (Wikipedia)

Nazaré jest popularną atrakcją turystyczną, reklamując się jako malownicza nadmorska miejscowość. Położona na wybrzeżu Atlantyku, ma długie, piaszczyste plaże i jest odwiedzana przez dużą ilość turystów w okresie letnim. Miasto znane jest z tradycyjnych strojów noszonych przez rybaków i ich żon, które noszą tradycyjne chusty i haftowane fartuchy nałożone na siedem flanelowych spódnic w różnych kolorach. Spódnice te, choć obecnie rzadko noszone, można jeszcze czasami zobaczyć. (wg Wikipedii)


Plaża i morze w Nazaré są piękne i wyglądają zachęcająco, ale jest tu bardzo zdradliwa woda. Zdarzały się śmiertelne przypadki porwania plażowiczów przez niespodziewaną falę. Jest to miejsce, gdzie są bite rekordy serfowania na fali.



Ta pani przy straganie jest ubrana w charakterystyczną dla tego miasteczka spódnicę.

Coimbra to miasto w Portugalii, leżące nad rzeką Mondego, w dystrykcie Coimbra, w regionie Centrum w podregionie Baixo Mondego. Mieści się tu najstarszy uniwersytet w kraju założony w 1290. (Wikipedia)



Pałac Buçaco jest obecnie luksusowym hotelem położonym w górach Serra do Buçaco, w centralnej Portugalii.
Teren wokół Buçaco Palace był częścią klasztoru karmelitów założonego w 1628 roku. Zakonnicy założyli ogród z wieloma gatunkami unikalnych drzew. Ogród miał ukazywać Górę Carmel i raj na ziemi. Część klasztoru zawierająca kościół z barokowym ołtarzem jest nadal utrzymywana i chroniona. Portugalczycy zawsze uważali Anglię za głównego sprzymierzeńca i dlatego przy głównym wejściu jest tablica upamiętniająca bitwę pod Busaco. W tym klasztorze Viscount Wellington, póżniejszy Duke of Wellington, spędził noc po bitwie 27 września 1810 roku. Karmelici opuścili Buçaco w 1834 roku po kasacie zakonów w Portugalii.


Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jego ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszka około 550 tys. mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa) i jest tożsama z Regionem Lizbona. (wg Wikipedii)
Lizbona jest najdalej na zachód położoną europejską stolicą.



Torre de Belém – militarna budowla stojąca w Lizbonie, na jej zachodnim przedmieściu Belém, nieopodal Klasztoru Hieronimitów, u ujścia Tagu do oceanu. Jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Portugalii.
Torre de Belém wybudowano z polecenia portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego w latach 1515–1520. Wieżę zaprojektował Fernando de Arruda i uchodzi ona za jedyną zachowaną do dziś budowlę wzniesioną całkowicie w tzw. stylu manuelińskim. Postawiona w epoce wielkich odkryć geograficznych, wieża odgrywała rolę strażnicy lizbońskiego portu, stała się także punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy i symbolem morskiej potęgi Portugalii. W okresach późniejszych, m.in. w czasie okupacji hiszpańskiej (1580-1640), pełniła funkcję więzienia, w którym w podmakających pomieszczeniach przetrzymywano więźniów politycznych. W wyniku wielkiego trzęsienia ziemi z 1755 budowla przeniesiona została ze środka rzeki w obecne miejsce. W 1833 przez dwa miesiące był tu więziony generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii. (wg Wikipedii)

Pomnik Odkrywców (pt. Padrão dos Descobrimentos) – monumentalny pomnik, znajdujący się w lizbońskiej dzielnicy Belém.
Prowizoryczna konstrukcja została zbudowana w 1940 na portugalską wystawę światową. Obecna konstrukcja została odsłonięta w 1960, dokładnie w pięćsetną rocznicę śmierci księcia Henryka Żeglarza. Sama konstrukcja jest zbudowana z betonu, ma kształt karaweli i liczy sobie 52 metry wysokości.
Pomnik przedstawia ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych, zarówno żeglarzy, jak i naukowców i misjonarzy. Są to m.in. Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Diogo Cão, Nuno Gonçalves, Luís de Camões, Bartolomeu Dias, Afonso de Albuquerque.
Na samym szczycie pomnika jest mały taras widokowy, z którego widać dzielnicę Belém. Przed pomnikiem położona jest marmurowa mozaika o średnicy 50 m, przedstawiająca mapę i trasy podróży portugalskich odkrywców. (wg Wikipedii)


Klasztor Hieronimitów (port. Mosteiro dos Jerónimos) - wielki kompleks klasztorny w Portugalii, w lizbońskiej dzielnicy Belém. Zbudowany w I połowie XVI w., uważany jest za perłę i kwintesencję stylu manuelińskiego, będącego specyficznym dla Portugalii połączeniem gotyku i renesansu. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś w 7 lipca 2007 r. została ogłoszona jednym z Siedmiu Cudów Portugalii.
Budowa klasztoru, rozpoczęta w 1502 r. z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii, zakończyła się w roku 1551, kiedy syn Manuela, Jan III, zrezygnował z jej finansowania. Klasztor powstał na miejscu kaplicy Ermida do Restelo (Capela de Săo Jerónimo), założonej w tym miejscu przez Henryka Żeglarza. Autorem projektu był Diogo de Boitaca (1460-1528), uważany za twórcę stylu manuelińskiego. W budowie klasztoru uczestniczyli następnie João de Castilho (1475-1552), Diogo de Torralva (1500-1566) i Jerónimo de Ruao (1530-1601).
Do roku 1934 klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima - stąd jego nazwa. (wg Wikipedii)




Pomnik - fontanna poświęcony wielkiemu trzęsieniu ziemi.



Alfama - najstarsza dzielnica miasta położoną u podnóża zamku Castelo de São Jorge. Wąskie ulice, czerwone dachówki, spokojne życie i senna atmosfera. Ulice Alfamy są wąskie, kręte i z reguły strome, do dziś brukowane jedynie drobną kostką. To w tej dzielnicy narodziło się fado - charakterystyczna muzyka portugalska.

Żółty tramwaj jest wizytówką Lizbony, a przejażdżka tym tramwajem, to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Lizbony. Stary tramwaj przejeżdża przez najciekawsze dzielnicy Lizbony – Alfamę, Baixe, Chiado lub Bairro Alto.


Rua Augusta - widok na Łuk Triumfalny

Praça do Comércio (pol. Plac Handlowy) – plac usytuowany na brzegu rzeki Tag, w osi reprezentacyjnego Rua Augusta. Od wylotu tej ulicy oddziela go dostojny Łuk Triumfalny, zaś od rzeki - fragment nabrzeża zwany Cais das Colunas.

Pomnik Chrystusa Króla (Cristo Rei) wysokości 28 metrów znajduje się na przedmieściach Lizbony usytuowany (na przeciwległym brzegu Tagu). Posąg stoi na 80 metrowym cokole. Jest wzorowany na posągu Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro. Na szczyt cokołu można wjechać windą, skąd rozpościera się przepiękny widok na rzekę Tag oraz malownicza panorama Lizbony.

Widok z cokołu posągu Chrystusa Króla na Most 25 kwietnia nad rzeką Tag.
Algarve (wym. [aɫˈɡaɾv(ɨ)]; z arab.: zachód, ziemia położona na zachód الغرب al-Garb /al-garb) – kraina geograficzna i historyczna w kontynentalnej Portugalii, obejmująca całą południową część tego kraju, tj. podłużny pas wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego - szerokości około 140 kilometrów i długości około 50 kilometrów - od Przylądka Świętego Wincentego na zachodzie do rzeki Gwadiany na wschodzie (granica z Hiszpanią). (wg Wikipedii)

Albufeira leży nad brzegiem Atlantyku, pomiędzy Faro i Portimao.

Albufeira, jest to duży, zatłoczony kompleks turystyczny z pięknymi hotelami i plażami. Piękne widoki pomogą zapomnieć o tłumach turystów.





Plaże i wybrzeże w okolicach Albufeiry są znane z pomarańczowych klifów.
Serra de Monchique (Góry Monchique) jest to łańcuch górski w zachodniej części regionu Algarve.

Bardzo wygodnym sposobem na poznanie tych gór jest udział w tzw. Jeep-safari.


Są to bardzo żyzne tereny, uprawia się tu między innymi drzewka migdałowe, oliwkowe czy figowe. Bardzo popularna jest uprawa dębu korkowego.

To nie jest typowy budynek na tym terenie. Myślę, że został pozostawiony z uwagi na swą malowniczość, gdyż po drodze mijaliśmy wielkie gospodarstwa z nowoczesną zabudową.
Comments