top of page

MADERA 2012

  • Zdjęcie autora: Jerzy Kuśmierczyk
    Jerzy Kuśmierczyk
  • 2 maj 2012
  • 5 minut(y) czytania

5 - 11 marzec 2012

Madera jest wyspą należącą do Portugalii i leżącą na Oceanie Atlantyckim. Madera położona jest w odległości 500 kilometrów od wybrzeża Afryki oraz 1000 kilometrów od wybrzeża Europy. Wyspa długości niespełna 60 kilometrów i szerokości w najszerszym miejscu 26 kilometrów.jest usytuowana w układzie równoleżnikowym. Ten układ jest istotny dla klimatu na wyspie, gdyż środkiem wyspy wzdłuż dłuższego boku rozciąga się pasmo gór. Część północna wyspy jest wilgotna natomiast część południowa sucha. Wodę którą zatrzymuje pasmo gór przesyła się na południową stronę wyspy za pomocą przemyślnego układu śluz i kanałów zwanych "levada" co pozwala rolnikom nawadniać pola. Do konserwacji wzdłuż nich wybudowano ścieżki, które obecnie są wykorzystywane przez turystów.

 

Funchal – miasto w Portugalii, na południowym wybrzeżu wyspy Madera, jest ośrodkiem administracyjnym Região Autónoma da Madeira. W 2001 roku liczyło 103 962 mieszkańców. Ważny port handlowy i rybacki. Międzynarodowy port lotniczy. (Wikipedia)

Funchal jest znane nie tylko z tego,że pochodzi stamtąd Cristiano Ronaldo, ale również jest stolicą Madery.

Jest to pomnik João Gonçalves Zarco odkrywcy Madery, pierwszego zarządcy tej wyspy i założyciela miasta miasta Câmara de Lobos. Zarco był również przyjacielem Henrique Alemao, o którym będzie w dalszej części.

Projektant tego budynku liczył zapewne, że w przypadku tonięcia wyspy ten statek popłynie po wodach i oceanach.

Funchal jest skąpane w zieleni. Na każdym kroku spotyka się parki i ogrody.

Musiałem przelecieć prawie 5 tysięcy kilometrów, aby spotkać kogoś tęskniącego za Związkiem Radzieckim. Może to być miejscowy sympatyk komunizmu, który widział komunizm tylko z odległości 5 tysięcy kilometrów, albo "nowy ruski", który ma tu letnią siedzibę.

Jest to pomnik Krzysztofa Kolumba upamiętniający zatrzymanie się tu Kolumba w drodze do Ameryki.

Ale myślę, że prawdziwym powodem postawienia tego pomnika, jest przekonanie miejscowych, że Kolumb pochodził z Madery! Zaskoczenie? Tłumaczę i objaśniam:

W/g Manuela Rosy - portugalskiego historyka, który napisał książkę "Kolumb - historia nieznana" odkrywca Nowego Świata był synem Władysława III (Warneńczyka) syna Władysława Jagiełły, który nie zginął w bitwie pod Warną w 1444 roku, tylko schronił się na Maderze, gdzie już jako Henrique Alemao - ożenił się z portugalską szlachcianką. Hurra! Kolumb był Polakiem, a Kopernik była kobietą! Jest tylko mały problem - Litwini uważają, że Władysław III był Litwinem...

Dom Herique Alemao (Henryka Niemca) w Madalena do Mar. Henryk Niemiec był postacią historyczną, a wioskę Madalena do Mar nadał mu król Portugalii.

A teraz najlepsze:

W przewodniku po Maderze (tłumaczenie z angielskiego), podano informację, że Władysław III (Warneńczyk) znany na Maderze jako Henrique Alemao, ma tablicę pamiątkową w kościele znajdującym się w miejscowości Madalena do Mar. Oczywiście pojechaliśmy tam sprawdzić. W miejscowym kościele tablicy nie znalazłem. Starszy pan będący w w tym czasie w kościele, spytał mnie w czym może pomóc. Gdy wytłumaczyłem mu czego szukam, powiedział, że tablicy nie ma, ale może mi pokazać dom w którym mieszkał Henryk Niemiec. I to jest właśnie ten dom na zdjęciu powyżej. Gdy spytałem gdzie jest grób naszego króla powiedział, że niestety grobu nie ma. Powodem jest to, że nie ma ciała, Ciała nie ma zaś dlatego, że król Władysław III wypłynął na morze i w tym czasie oberwała się wielka skała z klifu i zatopiła statek wraz z pasażerami w tym z Henrique Alemao (królem Władysławem III). Piękne wytłumaczenie bardzo uwiarygodniające tę historię!

Ogrody Palherio k/Funchial

Wzdłuż levady z Palherio do Monte

Ten kanałek to levada, a zwalone drzewa to pamiątka po lawinie błotnej w 2010 roku.

Zrobiliśmy sobie pieszą wycieczkę (około 7 kilometrów) wzdłuż levady z Palherio do Monte. Obie miejscowości leżą w sąsiedztwie Funchal. Do Palherio autobusem, a z Monte do Funchal kolejką linową.

Ogrody Monte

Monte jest to malownicza wioska, leżąca w górach. Znana z egzotycznych ogrodów (w tym ogród botaniczny i Ogród Tropikalny Monte).

Widok z kolejki linowej na Funchial

Przełęcz Boca da Encumeada

Z Boca da Encumeada można zobaczyć jednocześnie miasto Ribeira Brava i przylądek Sao Vicente, czyli południowy i pólnocny brzeg wyspy.

Ponta Delgada

Ponta Delgada jest malowniczo położony na klifie ze wspaniałym widokiem na ocean.

Câmara de Lobos

Nazwa miejscowości znaczy "legowisko wilków morskich". Ale nie chodzi o wilki morskie palące fajki i pijące rum, ale o foki, które miały tu ostoję.

Câmara de Lobos uchodzi za najpiękniejszą i najbardziej malowniczą miejscowość na całej Maderze. Rzeczywiście z górującym nad nią klifem Cabo Girao wygląda niesamowicie. Lubił rozstawiać tutaj swoje sztalugi Winston Churchill, prawdopodobnie był tu tylko raz w 1950 roku. Widać stąd białe domki na wzgórzach pokryte spadzistymi czerwonymi dachami, które uwielbiał malować Churchill (podobno był dobrym malarzem). Ciekawe, że Hitler też był malarzem i to nie pokojowym niestety.

W Câmara de Lobos widać charakterystyczne rybie płaty rozpięte na stelażach z patyków Są różnej wielkości, niektóre nawet ponad metr długości. Ulubiony przysmak hiszpanów - bacalao (suszony dorsz). Ten sposób suszenia jest międzykontynentalny. To samo widziałem w północnej Norwegii. Jeżeli chodzi o słowo "międzykontynentalny" to takie wyrażenie w przypadku Madery jest niepoprawne politycznie. Właściciel jachtu namawiał mnie na rejs, aby obejrzeć wieloryby. Może skorzystałbym z propozycji, ale było to w dniu naszego wyjazdu, więc mówię,ze nie mogę gdyż dzisiaj wyjeżdżam do Europy. Na to odpowiedź: "Mister. Europe is here!"

Porto Moriz

Na Maderze nie spotkaliśmy piaszczystej plaży, ale są naturalne baseny usytuowane w fantastycznym otoczeniu. Baseny te zostały stworzone przez lawę wulkaniczną i są wypełnione , krystalicznie czystą wodą Oceanu Atlantyckiego.

Seixal

Seixal jest położone w sąsiedztwie Porto Moniz przy granicy z gminą São Vicente.

Santa Cruz

Santa Cruz (Święty Krzyż) miasto leżące we wschodniej części Madery. Jest to drugie pod względem wielkości miasto.

Santa Cruz leży przy samym lotnisku, które jest wielką atrakcją, gdyż zalicza się do jednego z najniebezpieczniejszych lotnisk na świecie. Zapewniam, że lądowanie nawet przy dobrej pogodzie jest wielkim przeżyciem.

Machico

Machico jest jednym z najstarszych miasteczek na wyspie położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Madery. Głównym zabytkiem jest zabytkowy kościół parafialny.

Ponta de Sao Lourenco

Przylądek Ponta de Sao Lourenco, jest najdalej na wschód wysuniętą częścią wyspy. Te wspaniałe klify przypominają nam, że Madera wygasłym wulkanem. Widać to po kolorze skał i ukształtowaniu terenu.

Pico do Arieiro

Pico do Arieiro leży na wysokości 1810 metrów nad poziom morza, a nasze Rysy na wysokości 2499 metrów nad poziomem morza. Niby przy Rysach karzeł, ale: z Rysów nad morze jest około 600 kilometrów, a z tego szczytu widać morze znajdujące się w odległości około 10 kilometrów! Muszę stwierdzić, że to robi wrażenie.

Okoliczne szczyty zostały uformowane przez wulkany.

Na koniec kilka informacji ogólnych wg Wikipedii:

"Madera wyspą jest górzystą. Najwyższym szczytem jest Pico Ruivo na wyspie Madera (1862 m n.p.m.). Klimat łagodny, określany mianem „wiecznej wiosny”. Średnia temperatura w styczniu wynosi ok. 16 °C, a w lipcu ok. 22 °C. Posiada bogatą roślinność podzwrotnikową. (Lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO). Obszar chroniony rezerwatem zajmuje niemal 2/3 powierzchni wyspy.

W starożytności archipelag znany był Fenicjanom, jednak niezamieszkany. Na pewno był widywany przez średniowiecznych żeglarzy już w XIV w. „Odkryli” go Portugalczycy João Gonçalves Zarco, Tristão Vaz Teixeira i Bartolomeu Perestrelo, których gwałtowny sztorm zagnał w 1418 r. na Pôrto Santo. Oni to nadali nazwę wyspie Madera, chociaż wylądowali na niej dopiero w latach następnych (1419 i 1420). Wyspa została zasiedlona i zagospodarowana jeszcze w XV w., z którego to czasu pochodzą najstarsze plantacje trzciny cukrowej. Prawdopodobnie również w tym okresie sprowadzono tu winną latorośl. Ziemię pod uprawę zyskiwano karczując i wypalając lasy. Na wyspie osiedlali się głównie uciekinierzy z terenu Portugalii, prześladowani Maurowie i Żydzi z Hiszpanii, Holendrzy i Włosi. Do pracy na plantacjach trzciny cukrowej sprowadzano czarnych niewolników z Afryki."

Z tej informacji warto zapamiętać stwierdzenie "wieczna wiosna". Jest to prawda, ale nie należy liczyć na kąpiel o każdej porze roku. My odwiedziliśmy Maderę w marcu i była wtedy idealna pogoda do zwiedzania.

Jest to piękne miejsce na odpoczynek i zwiedzanie!

P.s.

Mój opis nie pretenduje do miana przewodnika. Miejsca i kolejność zwiedzania była naszym wyborem i nie musi to być optymalny wybór.


 
 
 

Комментарии

Оценка: 0 из 5 звезд.
Еще нет оценок

Добавить рейтинг
© Copyright jotemka45@gmail.com

© 2023 by The Mountain Man. Proudly created with Wix.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Flickr Icon
  • Black Instagram Icon
bottom of page