UKRAINA 2012
- Jerzy Kuśmierczyk
- 2 paź 2012
- 4 minut(y) czytania
W IX-XI wieku Kijów był stolicą całej Rosji. Przez wieki miasto przechodziło z rąk do rąk i było kolejno w rękach litewskich, polskich i rosyjskich co pozostawiło ślady w architekturze.






Pomnik Chmielnickiego. Dla Polaków to zbuntowany szlachcic, zdrajca i watażka a dla Ukraińców bohater narodowy.

Chmielnicki wraz z Karolem X Gustawem, Fryderykiem Wilhelmem, Bogusławem Radziwiłłem oraz księciem Jerzym Rakoczym podpisał dnia 6 grudnia 1656 roku traktat w Radnot – przewidujący rozbiór Rzeczypospolitej. Prawie 130 lat przed I rozbiorem Polski! Pewne tendencje pozostają wiecznie żywe.


Ten skromny pomnik upamiętnia zagłodzenie milionów Ukraińców przez bolszewików.
"Wielki głód na Ukrainie, Hołodomor (ukr. Голодомор - dosł. śmierć przez zagłodzenie) – klęska głodu w latach 1932–1933 w ZSRR, która szczególne nasilenie przybrała na terytorium ówczesnej Ukraińskiej SRR (dzisiejsza Ukraina wschodnia i centralna) – konsekwencja wprowadzonej przez kierownictwo WKP(b) i władze państwowe Związku Radzieckiego polityki przymusowej kolektywizacji rolnictwa i bezwzględnej egzekucji przez organy państwowe ZSRR narzuconych chłopom obowiązkowych, nieodpłatnych kontyngentów dostaw produktów rolnych w wymiarze przekraczającym możliwości produkcyjne wsi.
Według różnych szacunków spowodował śmierć od co najmniej 3,3 do 6-7 milionów ludzi. W latach 1921–1947, wskutek trzech klęsk głodu (w 1921–1923, 1932–1933 i 1946–1947), życie straciło około 10 milionów mieszkańców Ukrainy". (Wg Wikipedii )

Gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy wybudowany w klasycznym socrealistycznym stylu.



Charakterystycznym symbolem Kijowa są cerkwie o złotych kopułach, usytuowane na wzgórzach. Największa jest Ławra Peczerska położona na wzgórzu nad Dnieprem. Ławrami w tradycji prawosławnej nazywa się największe klasztory o szczególnym znaczeniu dla Cerkwi. Kijowska Ławra Peczerska jest matką wschodniosłowiańskich monastyrów. Jej początki sięgają polowy XI wieku. Nad placem dominuje cerkiew Narodzenia Bogurodzicy W podziemnych galeriach spoczywają doczesne szczątki peczerskich duchownych. Na terenie Ławry mieści się seminarium duchowne, oraz siedziba metropolity ukraińskiej cerkwi prawosławnej.








Piękne bulwary Jałty.

Ulice i bulwary są pełne życia. Jałta posiada zabytkowe budynki, lecz na nimi dominują współczesne "wieżowce".


Pałac Liwadyjski - letnia rezydencja carów. Miejsce słynnej konferencji Wielkiej Trójki.

Przy tym stole Stalin, Roosevelt i Churchill podzielili strefy wpływów i obiecali sobie wzajemne polityczne korzyści. W zamian za Polskę Stalin obiecał Rooseveltowi pomoc w wojnie z Japonią, a Churchillowi zgodę na wpływ Wielkiej Brytanii na losy Grecji i Włoch. Wielcy tego świata umowy dotrzymali i wszyscy byli zadowoleni, bo w businessie najważniejsze jest dotrzymywanie umów.

Jaskółcze gniazdo (ukr. "Ластівчине гніздо", ros. "Ласточкино гнездо") – Neogotycki zamek na Krymie, położony na skale Aj-Todor w miejscowości Haspra koło Jałty. Został wybudowany w 1911 lub 1912 r., na szczycie wysokiego na 40 m klifu Aurora


Ałupka - Pałac Woroncowa Nic dziwnego, że Churchill mieszkający tu podczas konferencji jałtańskiej czuł się jak w starej Anglii. Najbardziej atrakcyjny pałac Riwiery Krymskiej, wybudowany w I połowie XIX stulecia w 3 stylach: gotyku, baroku i mauretańskim. Słynie jako prawdziwa perła regionu Wielkiej Jałty.

W tle pałacu Woroncowa widać masyw Aj-Petri

Wyjazd do Sewastopola, to wycieczka do rosyjskiego miasta leżącego na terytorium Ukrainy.

Największa atrakcja tej wycieczka to przejażdżka łodzią po porcie. Można obejrzeć wszystkie okręty wojenne zacumowane w porcie. Po krótkim rejsie wzdłuż brzegu wypływamy z portu i widzimy zacumowane okręty. Nie są to duże jednostki. Największym z okrętów był okręt (szpital albo ratowniczy) pomalowany na biało z czerwonymi krzyżami. W drodze powrotnej widzimy okręt podwodny, a potem duży budynek admiralicji z powiewającą nad nim rosyjską flagą, podobno jest to teren eksterytorialny.










Monument sławiący chwałę radzieckich żołnierzy z obowiązkową wartą honorową.



"W przeszłości Bakczysaraj był stolicą Chanatu Krymskiego. Do dziś zachował się jeden z trzech muzułmańskich kompleksów pałacowych w Europie – pałac chanów krymskich, w którym znajduje się najważniejszy na Krymie meczet –Wielki Meczet Chan-Dżami. W okolicy znajdują się inne cenne zabytki: całkowicie wydrążony w skale Monastyr Uspieńskioraz skalne miasta (m.in. Czufut-Kale, Bakła, Eski-Kermen, Mangup)." (wg Wikipedii)


Harem w Bakczysaraju (nie będę opisywał objawów zainteresowania i komentarzy moich kolegów).
"Harem (z arab. ulga, zakaz); od arab. harim („miejsce zakazane lub święte”) inaczej perski: sarāy, zenana – prywatna strefa w tradycyjnym muzułmańskim domu. Część tradycyjnego domu muzułmańskiego zamieszkana przez kobiety, żony i nałożnice muzułmanina oraz ich dzieci tam mieszkające." (wg Wikipedii)



Potrawy w tej restauracji były tatarskie, co dodało uroku temu miejscu.


Odessa powstała na terenie dwóch osad greckich: „Isiaka” i „Istrian”. Od 337 roku tereny te należały kolejno do: Gotów, Hunów, Kutrigurów, Awarów, Bułgarów i Madziarów. Od XIV wieku na terenie Odessy istniała tatarska warownia Hadżibej. Od 1392 r. do końca lat 40. XV w. terytorium to należało do Litwy. Witold Kiejstutowicz zbudował na tym miejscu twierdzę Chadżybej, Zamek ten został nadany w 1442 roku przez króla polskiego w dożywocie kasztelanowi i staroście kamienieckiemu Teodorykowi z Buczacza.
W 1529 twierdza znalazła się pod panowaniem Turków W 1789 r. została zajęta przez wojska rosyjskie. Miasto zostało oficjalnie założone w 1794 przez Rosję na terytorium straconym przez Imperium Osmańskie w 1792. W XIX wieku miasto stało się głównym portem obsługującym eksport rosyjskiego zboża. Dzięki temu stało się jednym z najbogatszych i najszybciej rozwijających się miast carskiej Rosji.
Na początku 1918 miasto było stolicą Odeskiej Republiki Radzieckiej. W latach 1941–1944 Odessa wchodziła w skład Rumunii pod nazwą Antonescu.(wg Wikipedii)



Teatr Opery i Baletu w Odessie



Belweder na bulwarze w pobliżu pałacu Woroncowa

Widok na port.

Bulwar nadmorski. Przedstawiciele dawnej i współczesnej Ukrainy. Obaj bez oporu przyjęli współczesne hrywny.

Przedstawiciele mniejszości rosyjskiej w Odessie. Demonstracja spokojna, chroniona przez umundurowaną milicję.





Najsławniejsze w Europie schody "Schody Potiomkinowskie", łączą bulwar z portem. Grały w filmach Eisensteina "Pancernik Patiomkin" i Juliusza Machulskiego "Déjà vu"

Podróż po tej części Ukrainy w 2012 roku była bardzo pouczającym doświadczeniem. Widoczne wyraźnie pozostałości "porządku" socjalistycznego i jednocześnie przejawy dążenia do czegoś nowego. Piszę to w 2016 roku i mogę stwierdzić, że byłem świadkiem objawów przyszłych wydarzeń (demonstracje w Odessie). Przewodnikiem po Odessie była Polka tam mieszkająca i z kim sympatyzowała to chyba oczywiste, ale po Krymie oprowadzała nas Rosjanka i nie ukrywała sympatii prorosyjskich i tęsknoty za Związkiem Radzieckim. To był chyba przygotowany grunt pod przyszłe wydarzenia. Szkoda, że obecne wydarzenia polityczne odebrały nam możliwość zwiedzania tych pięknych miejsc na długie lata.
Comments