top of page

PROWINCJA CUENCA 2017

  • Zdjęcie autora: Jerzy Kuśmierczyk
    Jerzy Kuśmierczyk
  • 16 maj 2017
  • 4 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 27 lut 2023


 

24 kwiecień 2017

Gmina Las Majadas leży w odległości ok. 40 km na północ od Cuenki, na terenie parku przyrody Serrania de Cuenca.

Powierzchnia gminy wynosi 87,25 km². W 2011 roku gmina liczyła 307 mieszkańców.

W odległości około 3 km od miasteczka znajdują się dwa blisko położone obok siebie miejsca, które warto odwiedzić: Mirador del Tio Cogote i LAS MAJADAS Los Callejones

 

Mirador del Tio Cogote

Mirador del Tio Cogote, jest to klif z którego roztacza się wspaniały widok na kanion rzeki Júcar. Mirador znajduje się w odległości kilku minut od głównej atrakcji tj.LAS MAJADAS Los Callejones. Znajduje się tam urządzony punkt widokowy z barierkami zabezpieczającymi. Pozostała część tego obszaru jest pozostawiona w stanie naturalnym, co może stwarzać pewne niebezpieczeństwo dla nieuważnych turystów, ale widok jest wart wszelkich niedogodności.

 

LAS MAJADAS Los Callejones

Są to naturalne formacje krasowe, które powstały w wyniku działania sił przyrody. Nietypowe kształty skał zostały wyrzeźbione przez wiatr i wodę w ciągu milionów lat.

Wyznaczono tu dwa szlaki, z których krótszy o długości ponad 3 km jest oznakowany. Szlak ten jest niskiej trudności, a zwiedzanie trwa około 2 godziny. Wędrując po labiryncie "alejek", spotkamy skały przypominające mosty, łuki, chodniki, kamienne wrota itp. Obszar ten jest bardzo podobny do Ciudad Encantada, ale bardziej naturalny, gdyż urządzenie szlaków jest dyskretne i nie narzuca ograniczeń zwiedzającym.

Gospodarze terenu położyli nacisk na dydaktykę, gdyż na licznych tablicach opisano tutejszą faunę i florę, a także zjawiska geologiczne prowadzące do powstania takich formacji. Tutejsza flora jest bardzo reprezentatywna dla całego obszaru Serrania de Cuenca. Występuje tu sosna czarna, jałowiec, ostrokrzew, klon, bukszpan itp.

Podobno występują tu dziki, sarny i daniele, a z ptaków sępy i orły.

Z uwagi na niezwykłość krajobrazu - na obszarze Las Majadas los Callejones kręcono zdjęcia do wielu filmów np. "Kanon Barbarzyńca", "Dolina Gwangi" i odcinek "Bonda" - "The World Is Not Eough" (Świat to za mało).

 
 

marzec 2013

Już podczas pierwszego pobytu w Cuence postanowiłem zobaczyć wodospad tworzący się u źródeł rzeki Cuervo znany jako Nacimiento del río Cuervo. Wodospad ten jest widoczny w każdym przewodniku i reklamowany jako "coś wspaniałego". Po przyjeździe na miejsce okazało się, że ciurka drobny strumyczek

miejscami poszerzający się w kałuże. Przyjęliśmy ze zrozumieniem tłumaczenie miejscowych, ze była susza więc wody mało itd. Całe szczęście, że znajdująca się w pobliżu parkingu restauracja pocieszyła nas swoją kuchnią.

Podczas kolejnego pobytu jadąc do Albarracin zajrzeliśmy do źródeł rzeki Cuervo i też nie zobaczyliśmy widoków znanych ze zdjęć w folderach i przewodnikach.

W tym roku okazało się, że padają obfite (jak na Hiszpanię) deszcze, więc natychmiast pojechaliśmy na miejsce i zobaczyliśmy to co widać na zdjęciach poniżej.

Nie jest to co prawda ten efekt jak w folderze, ale już coś. Ciekawość została zaspokojona na jakiś czas. Może kiedyś, po deszczach znów pojadę sprawdzić, czy są takie wodospady jak na pocztówce. Jednak jeżeli ktoś jest ciekawy tego typu widoków, to zdecydowanie polecam Jeziora Plitwickie w Chorwacji.

 

Moya – gmina w Hiszpanii, w prowincji Cuenca, w Kastylii-La Mancha, o powierzchni 91,73 km². W 2011 roku gmina liczyła 199 mieszkańców.

Ruiny tego zamku znajdują się na wzgórzu powyżej wioski Moya w prowincji Cuenca. Do zamku dociera się stromą drogą powyżej wioski. Można zwiedzać ruiny murów i kościoła. W dobrym stanie znajduje się budynek dawnego ratusza, w którym obecnie czasami odbywają się konferencje. Podobno jeszcze w latach 20 XX wieku istniało tu miasto, w którym było kilka kościołów. Przez 30 lat miasto podupadło, a ostatnie budynki zostały opuszczone w latach 50 XX wieku.

Obecnie jedynymi mieszkańcami tych ruin są sępy.

Kilka budynków u podnóża góry zamieszkuje podobno już tylko 2 osoby. Widoczna antena satelitarna potwierdza fakt, że faktycznie ktoś tu mieszka, ale na jednym z tych budynków była tablica "na sprzedaż". Pewnie nawet tanio, ale kupcem musiałby być wielki amator samotności i nudy, gdyż poza zamkiem, wokół żadnych atrakcji w rodzaju lasów, rzek czy jezior, a do najbliższego sklepu kilka kilometrów.

 

Segobriga leży w prowincji Cuenca koło Saelices przy autostradzie Madryt - Walencja.

Segobriga była ważnym rzymskim miastem. Pierwsze ślady życia ludzkiego w tej okolicy pochodzą z 1500 roku p.n.e. Pierwszymi osadnikami byli Celtowie, potem przyszli Rzymianie, a następnie Wizygoci, którzy przebywali tu do V wieku. Podbicie Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów doprowadziło do opuszczenia Segóbriga przez jej dotychczasowych mieszkańców. Archeolodzy odkryli pozostałości wielu ważnych obiektów i obecnie w tym miejscu znajduje się Park Archeologiczny. . Najlepiej zachowane budowle to teatr i amfiteatr na 5500 widzów. Miasto było otoczone murami dło długości 1300 metrów z kilkoma bramami. Główna brama prowadziła bezpośrednio na Forum. Forum było prostokątne otoczone kolumnadami. Było to najważniejsze społeczne i polityczne centrum miasta Segobriga.

apis specularis - Prawdopodobnie powodem założenia miasta przez Rzymian były znajdujące się tutaj pokłady minerału zwanego lskrystalizowanego gipsu, używanego jako kryształ. Pozwoliło to na rozwój gospodarczy dziedzin związanych z kopalniami i budową miasta takich jak metalurgia, obróbka kamienia i oczywiście rolnictwo.

Trzeba mieć trochę wyobraźni, aby w tych kamieniach zobaczyć starożytne miasto. Na szczęście poprzez umiejętne zagospodarowanie tych ruin wyeksponowano to co najważniejsze.

W amfiteatrze rozgrywano różne konkurencje sportowe (obecnie nazwane jako lekkoaletyczne), a nawet wyścigi kwadryg.

Starożytna mozaika cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Starożytny teatr. Podobno obecnie też odbywają się tu przedstawienia.

 

Ucles znajduje się w odlgłości 70 kilometrów od Cuenki. Najważniejszym zabytkiem jest obronny klasztor Monasterio od 1174 roku główna siedziba zakonu kawalerów św. Jakuba. Obecnie klasztor zwany "Eskurialem La Manchy" mieści w swoich murach seminarium. Klasztor zbudowany na miejscu arabskiego zamku z IX w. W czasie wojny cywilnej był tu szpital republikanów, zamieniony później na więzienie, gdzie wykonywano egzekucje na więźniach. Podczas ostatnich wykopalisk znaleziono fosę z ponad 300 szczątkami ofiar.

Obronny klasztor dominuje nad okolicą.

Elewację klasztoru w stylu plateresco zdobi rzeźbiony portal.

Na środku dziedzińca znajduje się ozdobna studnia.

Wewnątrz zachowały się oryginalne paradne schody.

Imponujące krużganki robią wrażenie.

 

 
 
 

Комментарии


© Copyright jotemka45@gmail.com

© 2023 by The Mountain Man. Proudly created with Wix.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Flickr Icon
  • Black Instagram Icon
bottom of page