Segowia (hiszp. Segovia) – miasto w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia i León, stolica prowincji Segovia, ok. 56 tys. mieszkańców (2003). Położone u podnóża gór Sierra de Guadarrama, na wysokości 1000 m n.p.m. (wg Wikipedii)
Segowia jest położona na wzgórzu, które okalają rzeki Eresma i Camores.
Akwedukt pochodzi z I wieku i jest oceniany jako najcenniejszy zabytek architektury romańskiej w Hiszpanii.
Akwedukt w Segowii jest jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych reliktów rzymskiej obecności na półwyspie Iberyjskim. Jest też symbolem Segowii, uwiecznionym nawet na herbie miasta... ...Akwedukt w Segowii transportuje wodę z górskiego źródła Fuenfría, odległego od miasta o 17 kilometrów, położonego w pobliżu wsi La Acebeda. Woda zbierana jest najpierw w zbiorniku zwanym El Caserón(hiszp. Wielki dom, Chałupa), potem transportowana kamiennymi kanałami do drugiej wieży (Casa de Aguas, hiszp. Dom wody), gdzie jest odpiaszczana i klarowana. Następnie biegnie 728 m kanałem o nachyleniu 1% aż do szczytu wzniesienia Postigo (skaliste wzgórze, na którym wokół alkazaru osadzono miasto). Wcześniej jeszcze, na placu Díaz Sanz, konstrukcja zakręca gwałtownie w kierunku placu Azoguejo, na którym budowla prezentuje się w całej swej okazałości. W najwyższej części mierzy 28,5 m (przy prawie 6-metrowych fundamentach) i spoczywa na dwóch rzędach łęków wspartych na filarach. Cała konstrukcja składa się ze 167 łęków. Od momentu wejścia do miasta do placu Díaz Sanz akwedukt spoczywa na 75 pojedynczych łękach, następnie na 44 podwójnych i wreszcie na ostatnich czterech pojedynczych łękach. W pierwszym odcinku akweduktu znajduje się 36 ostro zakończonych łęków, zrekonstruowanych w XV wieku po zniszczeniu budowli przez muzułmanów w 1072 roku.Wyższa kondygnacja to łęki o szerokości prześwitu 5,10 m, wsparte na kolumnach węższych i niższych niż te z niższej kondygnacji. Zwieńczeniem jest attyka, w której biegnie kanał transportujący wodę, o przekroju litery „U” i wymiarach 180 na 150 cm. Dolna kondygnacja, niwelująca nierówności terenu, to łęki o szerokości prześwitu 4,50 m wsparte na kolumnach zwężających się ku górze (wymiary u szczytu – 180 na 250 cm; wymiary u podstawy – 240 na 300 cm). (wg Wikipedii)
Całość zbudowana jest z granitowych bloków, połączonych bez zaprawy. Na trzech najwyższych łukach umiejscowiona była w czasach rzymskich tabliczka z literami z brązu z informacją o projektancie i dacie budowy. W górnej części akweduktu widać też dwie nisze, po jednej z każdej strony konstrukcji. Wiadomo, że w jednej z nich widniał niegdyś wizerunek Herkulesa egipskiego, zgodnie z legendą założyciela miasta. Aktualnie w niszach znajdują się wizerunki patronki miasta Matki Boskiej z Fuencisla (Virgen de la Fuencisla) oraz Św. Szczepana. (wg Wikipedii)
Plaza San Martin. Na drugim planie pomnik Juana Bravo.
Alcázar w Segowii (hiszp. Alcázar de Segovia, dosł. Zamek w Segowii) – budowla obronna wzniesiona na terenie starego miasta w hiszpańskiej Segowii, położona na skalnym wzniesieniu ponad zbiegiem rzek Eresma i Clamores, w pobliżu gór Sierra de Guadarrama. (wg Wikipedii}
Alkazar - widok na wieże z dziecińca.
Widok z Alkazaru na kościółek romański - Iglesia de Vera Cruz. Według legendy założony w XIII wieku przez rycerzy z zakonu Templariuszy.
Katedra w Segowii (hiszp. Santa Iglesia Catedral de Nuestra Señora de la Asunción y de San Frutos) – katedra znajdująca się w Segowii, w Hiszpanii. Była budowana w latach 1525 – 1768 przez Juana Gil de Hontañóna, a praca była kontynuowana przez jego syna Rodrigo Gil de Hontañóna.
Ta katedra jest nazywana "Damą Katedr" (La dama de las catedrales españolas). Znajduje się ona w głównym placu miasta, Plaza Mayor.
Katedrę zbudowano w miejscu wcześniejszej, zniszczonej w wyniku powstania Comuneros. Katedra początkowo budowana była w stylu gotyckim, później w stylu renesansowym. Ze względu na wieloletnią budowę, wnętrza katedry ozdobione są według stylów różnych epok – począwszy od XV-wiecznego chóru, przez XVII-wieczne kaplice aż po XVIII-wieczną nastawę ołtarzową. (wg Wikipedii)
Burgos – miasto w północnej Hiszpanii, położone na skraju Mesety Iberyjskiej nad rzeką Arlanzón, w regionie Kastylia i León, ośrodek administracyjny prowincji Burgos. Z liczbą 178 966 mieszkańców jest 37. miastem Hiszpanii i drugim (po Valladolid) miastem regionu Kastylia i León pod względem ludności.
W centralnym miejscu Plaza Mayor stoi pomnik Carlosa III.
Gotycka Katedra Świętej Marii, znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest jedyną katedrą w Hiszpanii, która znalazła się na liście jako samodzielna budowla, a nie część starówki (tak jest na przykład w przypadku Salamanki, Santiago de Compostela, Ávili, Kordobie, Toledo oraz Cuenki) lub grupy budowli (jak w Sewilli). Budowę katedry rozpoczęto w roku 1221. Większość prac budowlanych wykonano w XIII-XV wieku. Zachodnia strona katedry z główną fasadą zwieńczona jest dwoma gotyckimi wieżami o ośmiokątnych iglicach, zdobionych ażurowym maswerkiem. Nawa główna składa się z trzech przęseł. W architekturze katedry przeważa styl gotycki, ma jednak również istotne elementy renesansowe i barokowe, dodane w wyniku modyfikacji z XV-XVI wieku i późniejszych z XVIII wieku. (wg Wikipedii)
Oryginalne poziome piszczałki organów katedralnych w Burgos.
Kufer Cyda w katedrze Burgos, czyli cel uświęca środki.
Legendarny hiszpański bohater - Cyd naprawdę nazywał się Rodrigo Ruy Diaz de Vivar i był grandem (nie wiem dokładnie co znaczył ten tytuł, ale była to znamienita postać). Był grandem, ale groszem nie śmierdział. Przed wyprawą wojenną zwrócił się o pożyczkę do bankiera dając jako zastaw skrzynię rzekomo pełną kosztowności. Po otwarciu skrzyni, bankier przekonał się, że są w niej zwykłe kamienie. Podobno po zwycięskiej wojnie Cyd oddał dług, zaś jego dwuznaczny uczynek stał się na tyle sławny, że kufer wypełniony kamieniami (podobno autentyczny) do dziś jest umieszczony w poczesnym miejscu w katedrze w Burgos.
Krużganki katedry w Burgos.
Łuk triumfalny Arco de Santa Maria - jedna z dwunastu średniowiecznych bram miejskich. Łuk należy do najbardziej charakterystycznych zabytków Burgos. Znajduje się pomiędzy Mostem Świętej Marii na rzece Arlanzón, a Plaza de San Fernando, gdzie stoi katedra. Wybudowany w XIV wieku, w latach 1536-1553 został całkowicie przebudowany przez Juana de Vallejo i Francisco de Colonia jako pomnik ku czci króla Karola I Hiszpańskiego. Łuk zbudowany jest z typowego dla okolicy białego kamienia wapiennego. Zwieńczony blankami kształt nadany w XVI wieku budowla zachowała do dziś. (wg Wikipedii)
Przez miasto biegnie Droga św. Jakuba, więc wędrujący pielgrzymi dźwigający olbrzymie plecaki są tu zwykłym widokiem.
Laguardia – gmina w Hiszpanii, w prowincji Araba, w Kraju Basków.
Laguardia jest stolicą La Rioja Alveza, południowej części prowincji, gdzie produkuje się wina Riojas.
Laguardia jest średniowiecznym, górskim miastem, otoczonym murami obronnymi.
Nie wiem jaki to jest rodzaj sztuki, być może rzeźba. Na jednym stole buty, na następnym torebki - wszystko odlane z metalu. Oryginalne, ale myślę, że moje sandały dodały autentyzmu temu dziełu.
W bodedze MARQUÉS DE RISCAL, znajduje się hotel zaprojektowany przez podobno znanego architekta. Pomiędzy winnicami i średniowiecznymi zabytkami pojawiło się takie coś. Podobno tego typu "dzieła", stworzone przez tego samego autora można znaleźć w Bilbao.
Dolina Rioja Alavesa, na których znajdują się winnice. jest chroniona przed zimną wilgocią i deszczami przez góry Cantabryjskie, . Góry te tworzą naturalną granicę regionu La Rioja, zaś dzięki przepływającej przez całą dolinę rzece Ebro, w dolinie panuje ciepły klimat, co doskonale wykorzystano do uprawy znanego wina pod ogólną nazwą "Rioja".
Aby odwiedzić tę bodegę należy zgłosić się (przez internet) z dużym wyprzedzeniem. Po zwiedzeniu wytwórni i zapoznaniu się z procesem produkcyjnym jest możliwość degustacji i oczywiście zakupu wina bezpośrednio u producenta.
Vitoria-Gasteiz (nazwa oficjalna; hiszp. Vitoria, bask. Gasteiz) – miasto w północnej Hiszpanii, stolica prowincji Araba/Álava i wspólnoty autonomicznej Kraju Basków.
Vitoria jest siedzibą rządu baskijskiego
Prawie wszyscy w Polsce słyszeli o Baskach i ich walce o niepodległość. Trochę mniej ludzi kojarzy, gdzie w Hiszpanii leży kraj Basków, ale prawie nikt nie wie, że stolicą Kraju Basków jest Vitoria. Niemal wszyscy uważają, że stolicą jest San Sebastian, a niektórzy, że Bilbao. Wszystko to jest prawie prawda, gdyż u Basków jest sprawiedliwie: centrum administracyjne w Vitorii, kulturalne w San Sebastian, a gospodarcze i ekonomiczne w Bilbao.
Na Plaza de la Virgen Blanca stoi pomnik poświęcony stoczonej w 1813 roku bitwie, w której Wellington pokonał Francuzów.
San Sebastián (bask. Donostia, w latach 1980-2011 oficjalnie Donostia-San Sebastián) – stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa/Guipúzcoa w Kraju Basków. Liczba mieszkańców wynosi 186 tys.
San Sebastián położone jest w północno-wschodniej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską, tuż przy granicy z Francją. Głównie dzięki malowniczemu wybrzeżu jest to popularna miejscowość wypoczynkowa. (wg Wikipedii)
San Sebastian jest położone nad zatoką La Concha, która ma niemal regularny kształt półkola. którego krańce tak jakby dotykały niedużą wysepkę zamykającą zatokę. Na lewym i prawym krańcu zatoki (patrząc w kierunku morza) stoją wzgórza ...
"Lewe" wzgórze to Monte Igueldo, na którym znajdują się tereny rekreacyjne (samochodziki, pływanie rowerem wodnym, liczne karuzele etc.). Wjazd na górę kolejką szynową.
natomiast na "prawym" wzgórzu El Monte Urgull są mury zamku Castillo de La Mota. Na zboczu góry szczególnie odznacza się z daleka widoczny pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa (la estatua del Sagrado Corazón). Zamek znajduje się w idealnym miejscu do obrony miasta jak panowania nad nim.
Na wysepce o nazwie Isla de Santa Clara, leżącej w środku ujścia zatoki, urządzono piękne tereny wypoczynkowe z plażami i różnymi ustronnymi zakątkami.
Z El Monte jest piękny widok na miasto.
Kolejny słoneczny dzień, rozpoczęliśmy od spaceru po bulwarze wzdłuż plaży.
Zerkaliśmy to na jedno, to drugie wzgórze jako na potencjalny cel wycieczki. Na wzgórzu zamkowym już byliśmy, ale ja chciałem pójść tam jeszcze raz, z uwagi na dobre światło i możliwości robienia zdjęć. Jednak obserwując spacerowiczów zorientowaliśmy się, że większość kieruje się na wzgórze Monte Igueldo. Coś tam się dzieje!
Podążając za gęstniejącym tłumem, kolejką wyjechaliśmy na wzgórze, gdzie okazało się, że jest to wspaniałe miejsce widokowe na zatokę. Na zatoce zaś rozgrywały się doroczne regaty wioślarskie, pomiędzy miejscowymi załogami. Poszczególne załogi miały nadane różne kolory i w te same kolory byli ubrani wspierający ich kibice. Każdy z kibiców miał przynajmniej jakiś element ubrania w kolorze wspieranej załogi i nawet psy miały kolorowe kubraki. Ja przypadkowo miałem zieloną czapeczkę, więc uznano pewnie, że jestem jednym z nich. Jedna z pań przyjmowała zakłady bookmacherskie i wokół ostro popijano miejscowy cydr. (Cydr produkowany na północy Hiszpanii jest ohydny. Mówię to ja - entuzjasta hiszpańskich win!)
W pewnym momencie wystartowały cztery długie łodzie, które po kilku minutach zniknęły na horyzoncie Zatoki Biskajskiej.
Po jakimś czasie wróciły po tej samej trasie, a za nimi podążała cała flotylla łodzi, a nawet jednostki straży morskiej. Podobno takich rund odbyło się cztery, ale my nie czekaliśmy do końca i poszliśmy na zwiedzanie miasta.
Baskijczycy są potomkami łowców wielorybów. Przy polowaniu na wieloryby sprawność wioślarzy była rzeczą podstawową, a dobry wioślarz cieszył się szacunkiem wśród swoich ziomków i dlatego nadal jest kultywowana umiejętność wiosłowania.
Hotel Maria Cristina - miejsce zakwaterowania gwiazd filmowych podczas słynnego festiwalu filmowego.
Spacerując ulicami starego miasta, ujrzeliśmy w bocznej ulicy tłum z transparentami i flagami.
Oczywiście podeszliśmy bliżej. Były to demonstracje narodowościowe Basków.
Znaleźliśmy się w gęstym tłumie. Miejsce tych młodych mężczyzn zajęli starsi ludzie, kobiety i mężczyźni bardzo staranie ubrani. (Hiszpanie zazwyczaj ubierają się bardzo swobodnie). W pewnym momencie stojąca obok mnie siwa pani wyjęła schowaną pod ubraniem piszczałkę i zaczęła na niej grać baskijską melodię. Razem z nią zaczęło grać kilkanaście innych starszych pań. Towarzyszący im starsi panowie wyjęli spod marynarek po dwie grube pałki i uderzali w rytm melodii jedna o drugą. Grajkowie ruszyli przed siebie, a za nimi młodzi chorążowie z podniesionymi w górę flagami. My wycofaliśmy się z tłumu nie zaczepiani przez nikogo.
Kontynuowaliśmy spacer, gdy zrobił się wieczór. Na ulicach spacerowali lub stali w grupkach spokojni, zrelaksowani ludzie, aż przy jakimś barze natknęliśmy się na grupkę fanów, którzy zapewne czcili zwycięstwo swojej załogi. Nagle jeden z nich podszedł do mnie na sztywnych nogach i spytał skąd jesteśmy, gdy usłyszał, że z Polski zaczął coś wykrzykiwać i obejmować mnie tak bardzo przyjaźnie, że stojąca obok córka ostrzegła mnie "ojciec pilnuj portfela!". Wycofaliśmy się bez strat i tyle było przyjaźni polsko - baskijskej.
Getaria – gmina w Hiszpanii, w prowincji Guipúzcoa, w Kraju Basków, o powierzchni 10,63 km², leżąca na wybrzeżu Zatoki Biskajskiej kilkanaście kilometrów na zachód od San Sebastian.
Z Getarii pochodził kapitan statku Nao Victoria - Juan Sebastian Elcano. Nao Victoria to jedyny ze statków floty Magellana, który w 1519 roku wziął udział w słynnej wyprawie Magellana i jako jedyny trzy lata później z niej powrócił
Widok na Iglesia de San Salvador
Latarnia morska na górze San Anton.
Getaria jest jednym ze znanych miejsc surfingowych w pobliżu San Sebastian.
Biarritz – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nowa Akwitania, w departamencie Pireneje Atlantyckie. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 28 742 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 2465 osób/km². (wg Wikipedii)
Biarritz leży kilkadziesiąt kilometrów od San Sebastian i byłoby nie do wybaczenia pominięcie tego miasta w zwiedzaniu.
Hotel du Palais usytuowany klifie jest znanym miejscem w Biarritz.
O prestiżowym charakterze Biarritz zaświadcza obecność kasyna.
Punkt widokowy Rocher de la Vierge – Skałka Matki Boskiej z posągiem świętej jest symbolem Biarritz.
Kościół Église Saint-Martin w centrum Biarritz.
Biarritz oczywiście należy do Francji, ale jest zamieszkiwane przez Basków. Gdyby ktoś miał wątpliwości, to przypomni mu o tym baskijska flaga w miejscowym bazarze.
Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju na Wyżynie Kastylijskiej u podnóża Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares.
Centrum administracyjne ma powierzchnię 606 km² i liczbę ludności 3,2 mln, natomiast region autonomiczny Comunidad de Madrid ma powierzchnię 8022 km² i liczbę ludności prawie 6,5 mln. Jest to trzecie co do wielkości miasto Unii Europejskiej (po Londynie i Berlinie) oraz trzeci co do wielkości monocentryczny obszar miejski w UE (po Londynie i Paryżu). Madryt jest siedzibą rządu, parlamentu, ministerstw, agencji i innych przedstawicielstw międzynarodowych, jak i też oficjalną rezydencją króla Hiszpanii. Na płaszczyźnie ekonomicznej Madryt jest czwartym najbogatszym miastem w Europie .(wg Wikipedii)
Pałac Królewski w Madrycie (hiszp. Palacio Real de Madrid lub Palacio de Oriente) – zbudowany w XVIII wieku przez Filipa V Burbona. Zaprojektowany w stylu baroku przez włoskiego architekta Filippo Juvarę, który jednak umarł przed rozpoczęciem prac budowlanych. Wnętrza i otoczenie utrzymane w stylu rokoko i klasycystycznym. Jest oficjalną rezydencją króla Hiszpanii. Aktualnie budynek jest tylko sporadycznie używany przez rodzinę królewską, a jego pomieszczenia zostały otwarte dla turystów. (wg Wikipedii)
Madryd jest wielkim miastem, dlatego uznaliśmy, że najlepszym sposobem zwiedzania będzie autobus turystyczny "Hop-on Hop-off". Być może rasowi turyści drepczą przez całe miasto, ale my skorzystaliśmy z udogodnienia, co pozwoliło nam zobaczyć zabytkowe ulice tego miasta.
Łuk triumfalny de Alcalá na Placu Niepodległości.
Rondo Glorieta de Toledo. Łuk triumfalny na cześć króla Ferdynanda VII. Postawiony na pamiątkę odzyskania niepodległości po francuskiej okupacji.
Plaza Mayor usytuowany jest w historycznym centrum miasta, zaledwie kilka kroków od słynnego Puerta del Sol. Należy również do jednych z najczęściej odwiedzanych miejsc, nie tylko przez turystów, ale również przez lokalnych mieszkańców. W każdą niedzielę odbywa się tu targ kolekcjonerów, na którym można nabyć m.in. znaczki i monety.
Widok na hiszpański Kongres Deputowanych w Madrycie.
Park Retiro to park położony we wschodniej części Madrytu. Sąsiaduje z zamożną i prestiżową dzielnicą miasta - Los Jerónimos i najważniejszymi muzeami: Prado i Thyssen-Bornemisza.
Kościół San Benito i San Manuel przy parku Retiro w Madrycie.
Comments