DOHA - KATAR 2014
- Jerzy Kuśmierczyk
- 12 lis 2014
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 28 lut 2023
Doha albo Ad-Dauha (arab. الدوحة; „wielkie drzewo”; poprzednia nazwa Al-Bida) – stolica i największe miasto Kataru położone na wschodnim wybrzeżu półwyspu Katar, w Zatoce Perskiej.
Przez wiele lat Doha była ważnym portem, jednak płytkie wody i rafy koralowe powodowały, że w porcie nie mogły cumować duże jednostki. Miasto zostało zniszczone w 1867 w czasie wojny z Bahrajnem. W 1916 Brytyjczycy ustanowili je siedzibą swojego protektoratu. Gdy Katar uzyskał niepodległość, miasto zostało jego stolicą. W 1973 założono uniwersytet. Miasto wyraźnie zmieniło swój wygląd: zlikwidowano slumsy, wybudowano nowe budynki mieszkalne, zbudowano odsalarnię wody morskiej, która zaopatruje mieszkańców. Nowo wybudowany port morski jest zdolny przyjmować jednostki oceaniczne. W mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy Doha.
W Dosze swoją siedzibę i studia z których nadaje serwisy informacyjne posiada międzynarodowa telewizja informacyjna Al-Dżazira. (wg Wikipedii)
Zwiedzanie miasta Doha było wypełnieniem czasu w przerwach między lotami i oczywiście nie było możliwości obejrzenia wszystkiego, ale dało orientację jak wygląda (podobno) najbogatsze miasto na świecie.


Większość nowoczesnej zabudowy znajduje się w sąsiedztwie zatoki. Od morza oddziela je droga i promenada Corniche.









"Katara Cultural Village" (Katarska Wioska Kultury) nazywana również Doliną Kultury (chyba na wzór Doliny Krzemowej) jest interesującym miejscem do zwiedzania, szczególnie dla pasjonatów architektury i tradycji arabskich.
Znajdują się tu nowowybudowane budynki, przedstawiające architekturę z różnych zakątków arabskiego świata.
Mają tu siedzibę różne organizacje np. Qatar Fine Arts Society, Qatari Society for Engineers, Visual Art Centre, Childhood Cultural Centre, Qatar Photographic Society, Qatar Music Academy oraz Theatre Society. Jest również część handlowa np. sklepy z wyrobami rzemieśliczymi, księgarnie, oraz centra medialne i informacyjne. Są również ogólnodostępne tereny zielone, oraz wejścia na prywatne plaże. Jedyna plaża publiczna " Al Yazwa Public Beach" jest niestety płatna i przyjmująca tylko członków klubu. Nie brakuje tu restauracji i kawiarni.
Obszar tego centrum wypoczynku jest na tyle duży, że po terenie obwoziły nas elektryczne pojazdy.



Muzeum Sztuki Islamskiej jest zlokalizowane w przy promenadzie Corniche na wąskim półwyspie sięgającym w głąb zatoki.




Widok z promenady Corniche.
To zestawienie starych stateczków i nowoczesnej architektury w tle absolutnie urzeka każdego.


Doha - stare miasto leży w urokliwej okolicy pełnej restauracji, sklepów oraz innych niezapomnianych atrakcji.

Dzielnica handlowa - "Souq Waqif". Ten suk jest zupełnie inny niż tego typu miejsca na Środkowym Wschodzie. Jest porządek i nikt nie namawia do zakupów, gdyż oglądający turyści są zbyt ubodzy, aby kupować w takim eleganckim miejscu. Miejscowi też spacerują, ale nie są to ubodzy Arabowie, gdyż tacy nie mają wstępu do centrum miasta. Na starym mieście jest wiele kawiarni i restauracji, a na bazarze jest sprzedawane wszystko co zamarzy bogaty Arab: wonne korzenie, złoto, a nawet ptactwo. Muszę przyznać,że papugi miały najwięcej oglądających wśród turystów i miejscowych. Oczywiście na towarach nie ma ceny, ale wszystko jest nie na kieszeń przeciętnego europejczyka, nie tylko Polaka.






Minaret meczetu Fanar, wg mnie podobny do biblijnej Wieży Babel. Widok z suku "Souq Waqif".
תגובות