ŚWINOUJŚCIE i okolice 09/2021
- Jerzy Kuśmierczyk
- 16 wrz 2021
- 6 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 10 mar 2023
9 września 2021
Świnoujście (niem.Swinemünde[2]) – miasto na prawach powiatu, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, najdalej wysunięte na północny zachód miasto w kraju, w województwie zachodniopomorskim z portem morskim i kąpieliskiem, położone nad cieśniną Świną oraz nad Morzem Bałtyckim, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) wyspach i wysepkach.
Spacery po mieście
Świnoujście jest bardzo atrakcyjnym miastem, o ciekawych ulicach i oryginalnych budynkach, dlatego spacer po nim jest bardzo interesujący - gdyby nie te komary!

Wieża po byłym kościele protestanckim.









Tężnie usytuowane są na zachodnim krańcu promenady. Są zbudowane z drewna i złożone z dwóch platform. Wewnątrz są cienkie gałązki, po których rozprowadzana jest solanka. Spacerując pomiędzy platformami można wdychać aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak: jod, brom, magnez, wapń czy potas. Wdychanie powietrza wokół tężni pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i we wzmocnieniu systemu odpornościowego. Zalecany czas inhalacji wynosi około 30 minut. (wg portalu U.M.)
Oczywiście odwiedziliśmy to uzdrowicielskie miejsce, ale chyba nie byliśmy tam pół godziny z powodu tłumów i oczywiście komarów.

Rejs po porcie i kanale Mielińskim
W porcie kupujemy bilety na 2 godzinny rejs wycieczkowy statkiem Chateaubriand. Długość trasy wynosi 24 kilometry i prowadzi z Wybrzeża Władysława IV, wzdłuż wyspy Mielin i z powrotem do Stawa Młyny na falochronie Zachodnim.



Zajęliśmy strategiczne miejsca i czekamy na zamówioną bułkę ze śledziem, oraz piwo. I to jest rejs jaki lubię!







Baza NATO.





Kormorany na wyspie Mielin.






Prom "Bielik" obsługujący przeprawę dla miejscowych.

Port przeładunków masowych.



Jesteśmy na pełnym morzu.

Świnoujście - forty
Świnoujścia broniły cztery forty. Do dnia dzisiejszego zachowały się trzy: Fort Wschodni zwany Fortem Gerharda - znajdujący się w pobliżu latarni morskiej, Fort Zachodni - Fort Anioła i Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski. Wszystkie udostępnione są do zwiedzania dla turystów.
Na wyspie Uznam znajdują się dwa i postanowiliśmy je zwiedzić.

Zwiedzanie będzie możliwe dopiero po zaaplikowaniu płynu przeciwko komarom. Pobyt byłby wspaniały, tylko te komary!!!

Port jachtowy.

Fort Zachodni.
Fort IV Zachodni – fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1856-1861, przeznaczony do obrony portu przed wrogimi okrętami. Składa się on z jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu, wzmocnionej murowanymi skrzydłami i otoczonej wałem ziemnym oraz fosą wodną.


Znajdują się tutaj różne rodzaje uzbrojenia: działa, działka przeciwlotnicze, miny morskie torpedy itp. Prawdziwy raj dla miłośników militariów.













Fort Anioła
Fort Anioła – obecnie muzeum architektury militarnej. Zbudowany w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko – obserwacyjny Twierdzy Świnoujście (stanowiły ją 4 forty). W trójkondygnacyjnej budowli parter obsadzała piechota z bronią ręczną a piętra wykorzystywane były dla lekkiej artylerii polowej. Armaty i amunicję transportowano do góry za pomocą lin przez owalne otwory w stropach.



Fort Anioła nie tylko spełnia rolę muzealną ale przede wszystkim jest placówką kulturalną Świnoujścia. Tu można na żywo spotkać się z historią 3 epok: pruską, niemiecką i radziecką. Można też obejrzeć liczne wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby.

Wyjątkowe muzeum. Tu wszystko można dotknąć, a nawet przymierzyć.


Stawa Młyny
... jest znakiem rozpoznawalnym Świnoujścia, stanowiącym również element oficjalnego logotypu miasta.Obiekt ten jest usytuowany na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu, a więc stosunkowo niedaleko Fortu Zachodniego.

Aby dojść do wiatraka należy przejść przez Park Zdrojowy a tam znów komary!

My idziemy nad morze, a wszyscy wracają...

Od rana są zapowiadane przelotne deszcze, no i sprawdziło się...
.

Deszcz nie deszcz, a my musimy "zaliczyć" ten obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Świnoujścia.

Stawa to nic innego, jak znak nawigacyjny umieszczony (na lądzie lub w morzu) na stałe - bez użycia kotwicy. Ma on przeważnie możliwość emitowania sygnałów świetlnych, radiowych lub dźwiękowych, a dodatkowo charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny kształt. Ta świnoujska stawa ma kształt wiatraka, lub młyna wiatrowego - stąd nazwa Stawa Młyny. Jest to po prostu latarnia morska.
10 września 2021
Heringsdorf, Ostseebad Heringsdorf, Seebad Heringsdorf (pol. hist. Cieszęcin[1], Przytulnica[2]) – miejscowość i gmina w Niemczech w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald, położona na wyspie Uznam[3].
Obejmuje dzielnice: Ahlbeck, Bansin, Heringsdorf, jak również Gothen, Bansin-Dorf, Neu-Sallenthin, Alt-Sallenthin i Sellin.
Gmina leży we wschodniej części wyspy i graniczy z polskim miastem Świnoujście. W pobliżu znajduje się port lotniczy Heringsdorf.

Tą kolejką przyjechaliśmy ze Świnoujścia.


Miejscowa architektura jest równie atrakcyjna jak w Świnoujściu. Ten typ architektury nosi nazwę architektury "uzdrowiskowej" i można to zaobserwować również na Dolnym Śląsku.





Plaża równie zatłoczona jak w Świnoujściu, ale komarów jakby mniej.



Kormorany okupują każdy wystający pal.

12 września 2021
Ahlbeck (też Seebad Ahlbeck) – dzielnica gminy Heringsdorf w Niemczech, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w powiecie Vorpommern-Greifswald, na wyspie Uznam.
Do 1 stycznia 2005 Ahlbeck było samodzielną gminą, tego dnia trzy cesarskie uzdrowiska połączono w gminę Heringsdorf.
Na koniec 2004 gmina miała 3438 mieszkańców[1].

Ahlbeck graniczy ze Świnoujściem. Jak widać granica jest mocno strzeżona, a wymóg noszenia maseczek jest przestrzegany równie mocno po obu stronach. Czyżby prawdziwa "granica przyjaźni"?


Pokaz rzeźb z piasku, jest mocno reklamowany na plakatach i w ulotkach. Jadąc do Heningsdorfu zaobserwowaliśmy wielki namiot, w którym odbywał się pokaz. Tak naprawdę, te figury były prawdziwym celem naszej pieszej wycieczki do Ahlbeck.


Zaraz po wejściu miła niespodzianka: nasz dzielny król przedstawiony bardzo godnie.
Te rzeźby były wykonywane przez 30 osobowy zespół o międzynarodowym składzie w tym Polaków, ale myślę, że o tym, .że ukazano króla Sobieskiego zadecydowała jego wielkość, a nie polscy rzeźbiarze.

Cezar.

Wikingowie.

Król pruski.

Elvis Presley.

Michel Jackson.

Madonna.

Prince.

Karol Wielki. (chyba...)

Camelot - zamek króla Artura.

Drake i królowa Elżbieta. (tak myślę...)

Władca Azteków - Montezuma.

Hannibal.

Królowa Pszczół (z bajki braci Grimm)

Napoleon.

Nie zasłużyli na to, aby ich przedstawiać.

Ludwik któryś tam.

Hamlet.

Cesarzowa Sisi.

Dżyngis-chan (chyba....)

Kuracjusze w cesarskich uzdrowiskach.




Król "Słońce". (chyba...)

Pewnie jakiś współczesny boss od piłki nożnej.
13 września 2021
Ahlbeck kolejką.
Aby w miarę możliwości uzupełnić naszą wiedzę o nadmorskich uzdrowiskach wybraliśmy się do Ahlbeck kolejką.

Na placu przed wejściem na molo znajduje się secesyjny zegar szafkowy zdobiony girlandami ufundowany przez kuracjuszy w 1911 r.

Molo w Ahlbecku, jako jedne z nielicznych we wschodniej części Bałtyku, w 1970 r. zostało uznane za zabytek.







Plaża trochę pusta.




Karsibór (do 1945 niem.Kaseburg, Caseburg) – wyspa między Zalewem Szczecińskim i Starą Świną, w Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w Świnoujściu.
Leży przy północnej części Zalewu, na południe od wyspy Wolin, od której oddzielona jest Starą Świną. Wyspa powstała w latach 1874–1880 przez przekopanie południowo-wschodniego fragmentu wyspy Uznam – Kanałem Piastowskim[2], który skrócił drogę wodną ze Świnoujścia do portu w Szczecinie.
Wyspa ma ok. 14 km² powierzchni[2]. Są to głównie równiny zajęte przez nieużytki, pastwiska i plantacje trzciny. W zachodniej części pokrywają ją Lasy Karsiborskie (pow. ok. 4 km²)[2]. Od południa otoczona jest wodami Zalewu Szczecińskiego. Na północy granicę Karsiboru stanowią ramiona Starej Świny – Rzecki Nurt i Młyńska Toń. Na wschód rozciąga się kraina ponad 40 wysp wstecznej delty Świny, z których większe to Warne Kępy, Wielki Krzek i Karsiborska Kępa.
Nazwa wyspy pochodzi od nazwy wsi (obecnie części miasta Świnoujścia) – Karsiboru. Jest to bardzo stara pomorska nazwa. Obowiązuje od 1945 roku. W dialektach zachodniopomorskich „karś”, „karśniawy” znaczyło „lewy”, nazwę wyspy można zatem tłumaczyć jako „bór po lewej stronie”[2].

Przeprawa promowa jest pewną atrakcją dla turystów, ale chyba nie chciałbym, aby to było elementem mojego życia codziennego.

Baza NATO



Karsibór "Rybaczówka"



Cierpliwie czekamy na nasz rejs.


Oczywiście wewnątrz katamaranu pasażerowie zachowują reguły reżimu sanitarnego


Może to przez brak słońca, ale widoki nie są zbyt porywające.



Dzięki tym widoczkom, ta część Karsiboru jest czasami nazywana "Wenecją Północy". No nie wiem.

Wyspa Wolin - MIĘDZYZDROJE
Międzyzdroje (niem. Misdroy[2]) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzyzdroje, położone nad Morzem Bałtyckim, na wyspie Wolin. Według danych z 31 grudnia 2010 miasto liczyło 5479 mieszkańców[3].
Międzyzdroje są ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym. W Międzyzdrojach znajduje się plaża naturystów, w odległości 3 km od mola na zachód. W mieście znajduje się siedziba dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego. Popularną letnią imprezą rozrywkową jest organizowany corocznie w lipcu Europejski Festiwal Gwiazd.
Międzyzdroje leżą w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w zachodniej części powiatu kamieńskiego, w zachodniej części gminy Międzyzdroje.
Miasto znajduje się nad Zatoką Pomorską, w środkowej części wybrzeża wyspy Wolin, 14 km na północny wschód od Świnoujścia, 14 km na północny zachód od miasta Wolina i 21 km na południowy zachód od Kamienia Pomorskiego. 3 km na południowy zachód od niego położone jest jezioro Wicko Małe, zatoka Zalewu Szczecińskiego. Międzyzdroje od wschodu i południa graniczą z terenami Wolińskiego Parku Narodowego.
Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 4,50 km²[5].
W latach 1946–1998 miasto administracyjnie należało do woj. szczecińskiego.



Jak widać dla prawdziwych miłośników plażowania nie ma złej pogody.




Sławna "Aleja gwiazd". Dla wytrawnych grzybiarzy odkrywanie odcisków doni nie stanowi żadnego problemu.

Ten Pan jest moim idolem, którego podziwiam od lat.

Pokazuję odciski dłoni tylko Panów Łazuki i Pieczki przez protekcję, gdyż miałem sposobność zamienić z nimi parę słów. Co prawda przelotnie, ale jednak. Odcisków jest mnóstwo i aby pokazać wszystkie, należałoby opracować oddzielny album.




Kram z miejscowymi trunkami. Te wina owocowe to co prawda nie "J-23", ale smakowały równie wyśmienicie. No, może przesadziłem, ale jak degustowałem J-23 to miałem kilkanaście lat, a wtedy wszystko smakowało lepiej.


Międzyzdroje są bardzo zielonym miejscem urokliwym nawet w deszcz.

Uważam, że Świnoujście jest bardzo atrakcyjnym miejscem do wypoczynku nawet, a może szczególnie po sezonie. Tylko te komary, ale miejscowi twierdzą, że w czerwcu było gorzej.
Pomimo wszystko było fajnie!
Comments