top of page

BISKUPIN-GNIEZNO 09/2021

  • Zdjęcie autora: Jerzy Kuśmierczyk
    Jerzy Kuśmierczyk
  • 7 wrz 2021
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 20 sty 2023

Pomysł na wyprawę był prosty: jedziemy do Świnoujścia, gdyż nie byliśmy tam nigdy. Ale długą podróż należy urozmaicić, robiąc przerwę. Patrząc na mapę w połowie trasy znaleźliśmy Gniezno. Tam też nie byliśmy. Jak Gniezno to oczywiście Biskupin, a że wycieczki szkolne z naszego regionu tam nie docierały, to postanowiliśmy nadrobić braki w wykształceniu i pierwszego dnia podróży pojechaliśmy wprost do Biskupina.

 

06/09/2021



Muzeum Archeologiczne w Biskupinie Gród w Biskupinie – stanowisko archeologiczne na Pojezierzu Gnieźnieńskim we wsi Biskupin w województwie kujawsko-pomorskim. Odkrycie osady było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej i europejskiej archeologii.


Panowie demonstrujący rękodzieło wykazują się dużą znajomością tematu i sympatycznym stosunkiem do turystów.


Kultowe miejsce, odwiedzane przez wszystkich, niestety my jesteśmy tu po raz pierwszy.

Najbardziej rozpoznawalna część rezerwatu, tzw. "polskie Pompeje". Osada została wzniesiona około 2700 lat temu.

Podobno taka konstrukcja palisadowo-ziemna dorównywała trwałością i ognioodpornością konstrukcjom kamiennym.




Wioska piastowska - rekonstrukcja. Proste rozwiązania są ponadczasowe. Tego typu chatki widziałem w Tatrach jak również w Norwegii.

Podobną stodołę można spotkać na niektórych wsiach współcześnie.




 



– miasto w województwie wielkopolskim, pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna w Polsce, miasto św. Wojciecha. Siedziba władz powiatu gnieźnieńskiego i gminy Gniezno oraz archidiecezji. Miasto królewskie lokowane w latach 1238–1239 położone było w XVI wieku w województwie kaliskim. (Wikipedia)



Kiedy chce się zwiedzić miasto, a czas jest ograniczony, istotną rzeczą jest m. inn. centralne usytuowanie miejsca noclegu. Hotel ADALBERTUS spełnia to kryterium, a komfort noclegu nie jest w tym przypadku najważniejszy.

Hotel jest położny w bezpośrednim sąsiedztwie katedry, a jest to najważniejsze miejsce w Gnieźnie.


 

Wzgórze Lecha


Wzgórze Lecha, Góra Królewska, Gnieźnieńska Góra, Góra na Gnieźnie, Góra Lecha – wzniesienie (wysokość ok. 120–123 m n.p.m.) będące najstarszą częścią Gniezna.

Prowadzone na Wzgórzu Lecha w okresie międzywojennym oraz od 1948 prace wykopaliskowe odkryły pozostałości zespołu grodowego, którego budowę rozpoczęto w latach 940–941[1], obok pochodzącej z VIII wieku[potrzebny przypis] osady na Wzgórzu Panieńskim. Od końca VIII do połowy X wieku na Górze Lecha wznosił się otoczony fosą o szerokości 12 metrów kamienny kurhan o średnicy 10–12 metrów[2].

Według źródeł[potrzebny przypis] na Wzgórzu Lecha znajdowała się w okresie przedchrześcijańskim świątynia (według Długosza będąca miejscem kultu boga Nyja), której zniszczenie datuje się (na podstawie badań dendrologicznych przeprowadzonych m.in. przez prof. Kurnatowską) również na lata czterdzieste X wieku. Na terenie tzw. pierwszego podgrodzia wzniesiono w końcu X w. kościół, podniesiony w roku 1000 do rangi archikatedry. (wg Wikipedii)

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie (zwana także: archikatedrą gnieźnieńską lub sanktuarium św. Wojciecha) – gotycki kościół archikatedralny znajdujący się na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Kościół jest dedykowany Najświętszej Marii Pannie, nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP. Od 1000 roku główna świątyniametropolii gnieźnieńskiej, nazywana „Matką kościołów polskich[2]. Miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz miejsce pięciu koronacji królewskich[3]. Siedziba prymasów Polski. Od 1931 roku jest bazyliką mniejszą. 16 września 1994 roku obiekt został wpisany na listę pomników historii[4]. (wg Wikipedii)


Pomnik Bolesława Chrobrego – poświęcony pierwszemu koronowanemu władcy Polski

Drzwi Gnieźnieńskie lub Drzwi św. Wojciecha (łac.Porta Regia, Drzwi Królewskie; Porta Aurea, Drzwi Złote) – unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego w XII wieku (dokładny czas i miejsce powstania nieznane)[1]. Osadzone w portalu wewnętrznym kruchty południowej bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Przedstawiają życiorys św. Wojciecha.

Widok drzwi od strony wnętrza katedry.





 

Wnętrze katedry.







 

Muzeum Katedralne

Oryginalny autoportret jacka Malczewskiego




Widok z tarasu widokowego




 

Spacer po mieście.


Rynek. Na drugim planie widoczna katedra z wieżami wysokości 55 m.


Pomnik poświęcony ludziom morza. W tle budynek Urzędu Miasta


 

Szlakiem króli i króliczków


W Gnieźnie znajdują się pomniki 5 królów Polski i 17 "króliczków"

Kolejny pomnik Bolesława Chrobrego.

Pomnik Bolesława Śmiałego

Pomnik Mieszka II - Lamberta.

Pomnik Przemysła II

Pomnik św. Wojciecha znajduje się u zbiegu ulic Chrobrego i Łubieńskiego, na skwerze nieopodal kościoła pw. NMP Królowej Polski (kościół garnizonowy).

Jeden z 15 rzeźb "króliczków" - żołnierz pruski


 

Dla ludzi interesujących się historią Gniezno oferuje bardzo wiele.

Co ważne, zabytki są pięknie wyeksponowane i przygotowane dla turystów. Z pewnością można tu spędzić więcej czasu niż jeden dzień. Polecam!



 

Commentaires


© Copyright jotemka45@gmail.com

© 2023 by The Mountain Man. Proudly created with Wix.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Flickr Icon
  • Black Instagram Icon
bottom of page