top of page

LUBLIN

  • Zdjęcie autora: Jerzy Kuśmierczyk
    Jerzy Kuśmierczyk
  • 20 lip 2020
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 20 sty 2023

(łac. Lublinum) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce, stolica województwa i powiatu lubelskiego, centralny ośrodek aglomeracji lubelskiej. Dziewiąte co do wielkości populacji miasto w Polsce, drugie w Małopolsce (339 784 mieszkańców na koniec 2019 roku[3]). Pod względem powierzchni szesnaste (147 km²).Położone na Wyżynie Lubelskiej nad Bystrzycą, na dwóch odmiennych obszarach: zachodnim, o urozmaiconej rzeźbie terenu, z licznymi wąwozami, dolinami, wzgórzami oraz wierzchowinami, oraz wschodnim, płaskim. Historycznie Lublin ulokowany był nieopodal granicy Małopolski z Rusią Czerwoną, współcześnie jest położony w odległości ok. 170 km od stolicy Polski i ok. 100 km od przejścia granicznego z Ukrainą.Osada handlowa, położona na szlaku prowadzącym z okolic Morza Czarnego, istniała w tym miejscu od VI w. Od X do XV w. Lublin należał do jednostki administracyjnej, której centrum był Sandomierz. W I Rzeczypospolitej był ważnym ośrodkiem administracyjnym, handlowym i kulturalnym. Od połowy XVII w. i w XVIII w. miasto podupadło i zubożało. W wyniku III rozbioru znalazło się w zaborze austriackim, następnie kolejno: w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim. W 3. ćwierci XIX w. Lublin, włączony Koleją Nadwiślańską do rosyjskiej sieci kolejowej, szybko rozrósł się i nabrał charakteru przemysłowego. Zmienił się także jego kształt urbanistyczny. W pierwszej i drugiej wojnie światowej padł ofiarą gospodarki rabunkowej i Holokaustu. W okresie PRL nastąpił gwałtowny rozwój Lublina. W tym czasie ludność wzrosła ponad trzykrotnie. Umocnił się akademicki charakter miasta. Zbudowano szereg zakładów przemysłowych, wzniesiono nowe dzielnice mieszkaniowe.Od 2004 przeprowadzane są liczne inwestycje z funduszy Unii Europejskiej. Miasto rozwija się jako ośrodek nauki, kultury, turystyki, sportu i rekreacji, a także usług i przemysłu. Umacnia się jako węzeł transportowy: posiada ekspresową obwodnicę w ciągu planowanej Via Carpathia oraz port lotniczy. Lublin jest członkiem Unii Metropolii Polskich, siedzibą instytucji samorządowych i państwowych, konsulatów, brygady litewsko-polsko-ukraińskiej, archidiecezji i metropolii Kościoła katolickiego oraz diecezji Kościoła prawosławnego.(Wikipedia)

 

Sercem lubelskiego Starego Miasta jest XIX-wieczny zamek, na którego dziedzińcu stoi średniowieczna kaplica Trójcy Świętej z freskami w stylu bizantyjskim. Zwiedzających przyciąga Lubelska Trasa Podziemna – sieć prowadzących pod ziemią przejść z wystawami i prezentacjami nawiązującymi do historii miasta. Z wieży Trynitarskiej roztacza się widok na okoliczne budynki o pastelowych elewacjach. Wzdłuż brukowanych ulic stoją sklepy z pamiątkami, kafejki, bary mleczne, restauracje z ogródkami i puby.

Uważam, że zawsze należy szukać wyjścia ze złej sytuacji. COVID19 uziemił mnie skutecznie, jeżeli chodzi o wyjazdy zagraniczne. Po pewnym czasie zdałem sobie sprawę, że w Polsce jest dużo miejsc, które znam dobrze a nie mam stamtąd fotek. Pierwsza wizyta była w Pałacu Zamojskich w Kozłówce i przyszła kolej na Lublin.

W Lublinie uczyłem się i pracowałem przez wiele lat, a nie mam żadnych zdjęć!

18 lipca rano (była to sobota) szybka decyzja: jedziemy na Stare Miasto! Pomysł dobry tylko nie pomyśleliśmy, że na taki pomysł wpadnie również setki (a może tysiące) lublinian i przyjezdnych. Pierwsze zaskoczenie - parking pełny i miła niespodzianka - w sobotę bezpłatny.

Ruszamy na spacer. Mapka obok pokazuje ślad naszego spaceru. Jak widać była to wędrówka "gdzie oczy poniosą". Był to dla mnie najmilszy sposób zwiedzania - bez przewodnika i planu.

Parking na Podzamczu pełny.

Zamek lubelski jest dobrze utrzymany i wygląda pięknie.

Z Góry Zamkowej widzimy ulicę Podwale prowadzącą do ulicy Królewskiej. .

Na końcu ulicy Zamkowej przechodzimy przez Bramę Grodzką.

Brama Grodzka , od tego miejsca zaczyna się ulica Grodzka.

Z placu Po Farze jest doskonały widok na zamek.

Przy ulicy Jezuickiej znajduje się stara kamienica, gdzie okna zasłonięto ciekawymi portretami.

Zaułki Starego Miasta.

Widok na Architekatedrę od strony ulicy Podwale.

Wieża Trynitarska. Widok od ulicy Królewskiej.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Widok z Placu Katedralnego.

Widok z ulicy Królewskiej na kościół Rzymskokatolicki p.w. św. Piotra Apostoła.

Widok Ratusza ze strony Bramy Krakowskiej.

Brama Krakowska. Autobus na pierwszym planie umieszczono jako pamiątkę po "Lubelskim Lipcu" w 1980 roku. Dla nas ma on wartość sentymentalną, gdyż takimi autobusami dojeżdżaliśmy do szkoły.

Brama Krakowska. XIV wieczna brama w stylu gotyckim stanowiąca przejście z centrum do Starego Miasta.

Widok z Bramy Krakowskiej na Plac Łokietka.

Brama Krakowska od strony Starego Miasta.

Ulica Bramowa.

Ulica Jezuicka.

Rynek. Trybunał Koronny.

Rynek. Kamienica Chociszewskich.

Ulica Grodzka.

Wracamy na Podzamcze przez Bramę Grodzką.

Na Podzamczu pomnik dla uczczenia oddziału AK-WIN ze zgrupowania majora "Zapory"

Ostatni rzut oka na Zamek z Podzamcza.

 

Comments


© Copyright jotemka45@gmail.com

© 2023 by The Mountain Man. Proudly created with Wix.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Flickr Icon
  • Black Instagram Icon
bottom of page