top of page

LUBARTÓW, KOZŁÓWKA I OKOLICE

  • Zdjęcie autora: Jerzy Kuśmierczyk
    Jerzy Kuśmierczyk
  • 11 lip 2020
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 20 sty 2023

 

Lubartów – miasto w województwie lubelskim, siedziba powiatu lubartowskiego oraz gminy wiejskiej Lubartów, położone nad rzeką Wieprz. Leży na Wysoczyźnie Lubartowskiej, zaliczanej do Niziny Południowopodlaskiej, która leży w pasie Nizin Środkowopolskich. Nazwa miasta pochodzi z przekształcenia nazwy Lewartów.

Według danych z 31 grudnia 2012 r. miasto miało 22 654 mieszkańców.

W pobliżu Lubartowa znajduje się Kozłowiecki Park Krajobrazowy

W mieście zlokalizowane są zakłady przemysłu: spożywczego, szklarskiego, materiałów budowlanych, odzieżowego, metalowego, skórzanego, meblarskiego i zakłady drukarskie. Miejscowość słynie z odbywającego się co roku Lubartowskiego Święta Roweru, na które zjeżdżają rowerzyści z całej Polski, a nawet i ze świata. (wg Wikipedii)

Lubartów jest moim rodzinnym miastem i być może dlatego moje zdjęcia są dosyć monotematyczne, ale robię je "przy okazji" podczas spacerów. Dlatego powtarza się motyw pałacu, parku i rzeki Wieprz. Jest tu wiele ciekawych miejsc, ale jeszcze "nie dojrzałem" do poważnej sesji fotograficznej dotyczącej Lubartowa. Może kiedyś.

 

17/01/2016

Ranek był wyjątkowo mglisty i mroźny, co sprowokowało nas do spaceru nad rzekę. Po drodze mijałem kilka interesujących miejsc.

Kościół św. Anny.

Pałac Sanguszków .

Staw w parku miejskim.

Droga do Wieprza.

Wieprz ma zamiar zamarznąć.

Podczas powrotu ze spaceru mgła unosi się i kościół św. Anny staje się bardziej widoczny.

Poczekałem kilkanaście minut i kościół ukazał się w pełnej zimowej krasie.

 

24/06/2015

 

31/12/2014

SYLWESTROWY SPACER

 

09/03/2010

Gdy rozpoczynałem spacer w południe, wschodnia elewacja pałacu była jeszcze częściowo oświetlona przez słońce.

Wieprz odmarzł i płyną już tylko resztki kry.

Gdy wracałem ze spaceru nad rzeką, rozpoczął się już zachód słońca. Wiadomo, w marcu dni jeszcze krótkie.

 

08/12/2009

To już podobno zima!

 

27/10/2007

Złota Polska Jesień.

 

Kozłowiecki Park Krajobrazowy – utworzony w roku 1990 i położony na morenowej Wysoczyźnie Lubartowskiej (województwo lubelskie).Powierzchnia parku: 61,21 km² Powierzchnia otuliny: 74,32 km² Zalesienie: ok. 90%Wysokość: do 200 m n.p.m.Obszar chroniony ma charakter typowo leśny i obejmuje część Lasów Kozłowieckich, wśród których dominują bory świeże i wilgotne oraz bory bagienne. Skład gatunkowy lasów zbliżony jest do naturalnego, z dużym udziałem drzewostanów starych. Zamieszkują je gatunki zwierzyny płowej oraz ptaki. Nazwa parku pochodzi od wsi Kozłówka. Park ten został utworzony w celu ochrony największego w pobliżu Lublina kompleksu leśnego posiadającego szereg elementów przyrodniczych zbliżonych do krajobrazu naturalnego.W rejonie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego istnieje rezerwat przyrody Kozie Góry. (Wikipedia)

 

10 lipiec 2020 roku

MUZEUM ZAMOJSKICH W KOZŁÓWCE

Pałac w Kozłówce – zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego, 9 km na zachód od Lubartowa oraz ok. 2 km od dużej wsi Kamionka. Obecnie pałac jest siedzibą muzeum. (Wikipedia)

Zespół pałacowo-parkowy formalnie nie jest położony na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, ale trudno sobie wyobrazić pałac w oderwaniu od reszty terenu. W swoim czasie pałac emanował na całą okolice tak gospodarczo jak i kulturalnie. Pozostaje to w świadomości okolicznych mieszkańców, którzy z przekazu dziadków wiedzą jaką rolę odgrywał pałac w utrzymaniu polskości na tym terenie. Miejscowa szkoła podstawowa (już nieistniejąca) została wybudowana w okresie zaborów wspólnym nakładem Zamojskiego i miejscowych gospodarzy. Tutaj był również ośrodek Sokolnictwa Polskiego.

To piękne miejsce dla mieszkańców Lubartowa jest tak oczywiste, że dopiero COVID 19 zachęcił mnie do takiej sesji zdjęciowej. (Trochę wstyd, ale staram się poprawić).

Moje informacje są trochę zdawkowe, ale historia tego miejsca i ilość zabytków powinna zachęcić do wizyty i poznania wszystkiego u źródeł.

Widok na elewację zachodnią - widok od bramy wejściowej.

Wejście główne.

Widok na elewację wschodnią - od strony parku.

Teatralnia i baszta południową - widok od strony parku.

Ozdoba tarasów - tłuściutkie amorki.

Baszta północna i kaplica pałacowa. Widok od strony parku.

Ciekawe elementy architektoniczne w kaplicy.

Piękny park - miejsce wypoczynku. Wstęp do parku jest bezpłatny, jedynie musimy zapłacić za parking.

Ozdoba parku - piękna fontanna.


Comments


© Copyright jotemka45@gmail.com

© 2023 by The Mountain Man. Proudly created with Wix.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Flickr Icon
  • Black Instagram Icon
bottom of page