KAZIMIERSKI PARK KRAJOBRAZOWY
- Jerzy Kuśmierczyk
- 20 gru 2019
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 20 sty 2023
Kazimierski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy utworzony 27 kwietnia 1979 (na podstawie projektu Zakładu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie)[3]. Był pierwszym parkiem krajobrazowym na terenie województwa lubelskiego[potrzebny przypis]. Część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz – Nałęczów[4]. Obejmuje fragmenty dwóch przyległych makroregionów: północno-zachodnią część Wyżyny Lubelskiej (a w jej obrębie głównie mezoregion Małopolski Przełom Wisły) oraz południowo-wschodni fragment mezoregionu Równiny Radomskiej[5] będącego częścią makroregionu Wzniesienia Południowomazowieckie.
Kazimierski Park Krajobrazowy został utworzony na powierzchni 136,7 km², zaś jego otulina liczyła około 250 km²[2]. Po korekcie granic zajmuje powierzchnię 149,74 km², a jego otulina liczy 246,44 km²[1].
Park obejmuje bardzo cenne obszary geologiczne. Oprócz walorów abiotycznych ma też walory kulturowe i krajobrazowe. Jedną z najważniejszych atrakcji Parku jest gęsta sieć wąwozów lessowych, w okolicach Bochotnicy ich zagęszczenie jest największe w Europie i przekracza 10 km na km².
Rezerwaty przyrody na terenie parku:
Krowia Wyspa – faunistyczny
Skarpa Dobrska – geologiczno-krajobrazowy
Rezerwat na terenie otuliny:
Łęg na Kępie w Puławach – leśny
W granicach parku znajduje się miasto Kazimierz Dolny oraz wsie, m.in. Bochotnica, Zbędowice, Rogów, Janowiec, Janowice, Wąwolnica, Rzeczyca, Witoszyn, Celejów, Wierzchoniów. (Wikipedia)
16/06/2020
Kazimierz Dolny - 2020
Już dawno w naszej rodzinie "narodziła się nowa tradycja świecka" odwiedzania co wiosnę Kazimierza. Jest to doskonałe miejsce na wypady jednodniowe.
W ubiegłym roku na wiosnę było okazji, a więc jesienią byliśmy na Skarpie Dobrskiej, ale w roku 2020 koronawirus zmienił wszystkie plany i dlatego korzystając z pierwszej okazji wyruszyliśmy do Kazimierza.
Kazimierz po zluzowaniu rygorów pandemii jest trochę smutny. Jest bardzo mało turystów i gdyby nie wtorkowy jarmark to rynek byłby pusty. Częściowo jest to spowodowane zakończonym właśnie długim weekendem, ale restauracje i inne obiekty działają "na ćwierć gwizdka"



Tradycyjnie, jak w każdy wtorek Rynek w Kazimierzu wraca do swojej dawnej funkcji jako plac targowy.





Naszym zamierzeniem był tylko zwyczajowy spacer po mieście, ale padła propozycja sprawdzenia, czy coś zmieniło się na Wzgórzu Trzech Krzyży na którym ostatnio byliśmy parę lat temu.

Po drodze mijamy Kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Bartłomieja.

Stwierdziliśmy, że wzgórze jest jak było, tylko ulepszono schody. (Tak mi się wydaje)



Widok na Kazimierz jest obecnie nieco inny, gdyż urosły drzewa zasłaniając kościół.



Po zejściu ze wzgórza odwiedziliśmy Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatorów.
Przy murach stoi Pomnik Ofiar Krwawej Środy, który upamiętnia ofiary pacyfikacji przez Niemców. Tragedia trwała przez kilka dni października 1942 roku w okolicznych wsiach. Na miejscu rozstrzelano co najmniej 140 osób, oraz aresztowano ponad 300 osób, które następnie wywieziono na roboty do Niemiec.

Wnętrze kościoła.

Z murów klasztornych widać piękny fragment miasta.

Nareszcie ukazało się słońce.

Są teoretycy fotografii, którzy twierdzą, że bez słońca jest lepsze odwzorowania kolorów. Nie jestem na poziomie ich rozważań i swoje wiem, że słowo "fotografia" znaczy rysowanie światłem i że do krajobrazów nie ma lepszego światła od słońca.




Przystań statków spacerowych otwarta, tylko statki nie kursują. Może następnym razem.

27/10/2019
Skarpa Dobrska - 2019
Skarpa Dobrska – krajobrazowy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Wilków, w powiecie opolskim, w województwie lubelskim. Leży w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.
położenie fizycznogeograficzne: Małopolski Przełom Wisłylub Kotlina Chodelska
powierzchnia (dane nadesłane z nadleśnictwa): 39,70 ha
rok utworzenia: 1991
dokument powołujący: Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 8 lipca 1991 roku w sprawie uznania za rezerwat przyrody (MP nr 25, poz. 172).
przedmiot ochrony (według aktu powołującego): zachowanie naturalnych odsłonięć skał czwartorzędowych oraz muraw kserotermicznych z rzadkimi gatunkami roślin.
Rezerwat położony jest pomiędzy wsiami Dobre a Podgórz. Wysokość względna skarpy rośnie ze wschodu na zachód, osiągając w okolicach Podgórza 85 m. Na terenie rezerwatu występuje 19 gatunków roślin chronionych m.in.: miłek wiosenny (Adonis vernalis), zawilec wielkokwiatowy (Anemone sylvestris), orlik pospolity (Aquilegia vulgaris), wisienka karłowata (Cerasus fruticosa), ostrożeń pannoński (Cirsium pannonicum), kopytnik pospolity (Asarum europeum), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), wężymord stepowy (Scorzonera purpurea), ostnica włosowata (Stipa capillata), kosatka kielichowa (Tofieldia calyculata), ożota zwyczajna (Linosyris vulgaris), paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare), bluszcz pospolity (Hedera helix). Na uwagę zasługuje też bogata flora porostów.
Z fauny występuje tu ok. 1200 gatunków reprezentujących 48 rodzin motyli z szczególnie zagrożonym wyginięciem modraszkiem orionem (Scolitanides orion) znajdującym się na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce. (Wg Wikipedii)




Rzeka Chodelka - dopływ Wisły


Na szczycie Skarpy Dobrskiej



Widok ze skarpy na Wisłę

Widok ze skarpy na Wisłę i Chodelkę

Widok ze skarpy na Janowiec


03/06/2017
Kazimierz Dolny - 2017
Kazimierz Dolny (jid. קוזמיר Kuzmir, Kazimierz nad Wisłą) – miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Historycznie położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej). Jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy Kazimierz Dolny. Część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. lubelskiego. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w starostwie kazimierskim województwa lubelskiego w 1786 roku.
Według danych z 31 grudnia 2008 miasto miało 3485 mieszkańców. (wg Wikipedii).
Kazimierz jest jednym z najbardziej malowniczych miasteczek w Polsce. Leży niedaleko mojego miejsca zamieszkania, więc często odwiedzam to miejsce, oczywiście z aparatem fotograficznym i dlatego mogę pokazać bardziej charakterystyczne miejsca. Na przeciwległym brzegu Wisły leży Janowiec, który potraktowałem pod względem turystycznym jako część Kazimierza, gdyż zazwyczaj zwiedzanie Kazimierza łączy się z przepłynięciem Wisły promem i odwiedzeniem zamku w Janowcu.

Rynek jest jak zwykle pełen kramów.

Widok na kościół farny i ruiny zamku z wałów nad Wisłą.

Ruiny zamku i stary cmentarz.


Widok z góry zamkowej na kościół farny św. Kazimierza i na Wisłę.
22/07/2016
Kazimierz Dolny

Świeża "dostawa" turystów najbardziej zainteresowanych kazimierzowskimi kogutami z ciasta. Będzie się działo!

Pogromca wód śródlądowych, oczywiście "Kazimierz Wielki".










Synagoga.


Widok na kościół atrakcyjny z każdej strony.
09/04/2006
Kazimierz Dolny

Handlujemy wszystkim!






Rynek i Wisła jak na dłoni.

Góra Trzech Krzyży.

Widok na Farę i Wisłę z Góry Trzech Krzyży.
07/08/2005
Janowiec – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Janowiec, na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły oraz trójkąta turystycznego: Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów, przy ujściu Plewki do Wisły, połączona przeprawą promową z Kazimierzem Dolnym.
Historycznie położony jest w Małopolsce, w ziemi sandomierskiej. Miasto w powiecie radomskim w województwie sandomierskim w XVI wieku było własnością kasztelana lubelskiego Andrzeja Firleja. Do 1954 roku siedziba gminy Oblasy.
Miejscowość jest siedzibą gminy Janowiec i znajduje się w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. (wg Wikipedii)









09/01/2005
Kazimierz Dolny






Comentários