NAŁĘCZÓW - 2019
- Jerzy Kuśmierczyk
- 27 lip 2019
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 20 sty 2023
23/06/2019
Nałęczów (dawniej: Nałęczów-Zdrój) – miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nałęczów. Według danych z 1 stycznia 2018 Nałęczów liczył 3 750 mieszkańców[1].Historycznie położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej).Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim choroby: wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. W powrocie do zdrowia pomaga tutejszy mikroklimat sprzyjający naturalnemu obniżeniu się ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszeniu dolegliwości serca. Nałęczów posiada również dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych.
Wyjątkowa atmosfera uroczego miasteczka, dawnej „kolonii literackiej”, do dziś siedziby prężnych stowarzyszeń i miejsce pracy twórczej wielu artystów sprawia, że Nałęczów leczy nie tylko serce, ale i duszę.(Wszystkie opisy wg Wikipedii)
Park Zdrojowy. W centrum miasta znajduje się 25 hektarowy park Zdrojowy ze stawem i z historyczną zabudową – pałac Małachowskich, sanatorium „Książę Józef”, Stare Łazienki, Werandki, Domek Gotycki – i nowszymi budowlami (Dom Zdrojowy, „Pawilon Angielski”, sanatorium uzdrowiskowe „Rolnik”, „Atrium”, „Termy Pałacowe”).

Brama wejściowa do Parku Zdrojowego.

Dom Zdrojowy – pod egzotycznymi palmami w większości wyhodowanymi przez Franciszka Kamińskiego, długoletniego ogrodnika uzdrowiska, znajdują się obecnie trzy ujęcia wody mineralnej ze źródeł „Celińskiego”, „Miłość” oraz odwiertu górniczego „Barbara”. Palmiarnia mieści również wystawę rzeźb „Postacie Nałęczowa” związanych z historią uzdrowiska. Zapewne ciekawe są też freski wykonane przez art. malarza Jarosława Olejnickiego w mieszczącej się tu palmiarni i pijalni wód. Obok palmiarni wejście do kuszącej smakoszy „Pijalni Czekolady Wedla”.




Sanatorium „Książę Józef” obiekt sanatoryjny zbudowany przez Fortunata Nowickiego w 1878 według projektu Karola Kozłowskiego . Obecnie w obiekcie „Książę Józef” realizowane są pobyty sanatoryjne i prowadzi się kurację kardiologiczną.


Pałac Małachowskich – zbudowana w XVIII w. na polecenie St. Małachowskiego, a zaprojektowana przez Ferdynanda Naxa jednopiętrowa rezydencja. Była dwukrotnie przebudowywana w XIX, a następnie XX wieku. Na pierwszym piętrze znajduje się m.in. sala balowa z zachowaną w nienaruszonym stanie barokowo-klasycystyczną dekoracją stiukową. W zabytkowych pomieszczeniach organizowane są festiwale, koncerty, warsztaty muzyczne, wykłady, spotkania literackie, zajęcia malarskie. Przed wejściem do pałacu stoi zaprojektowana przez Stanisława i Zbigniewa Strzyżyńskich „Ławeczka Prusa”, wyjątkowo chętnie fotografowana przez turystów, a w pobliżu znajduje się pomnik autora „Lalki” (dłuta A. Ślesińskiej), który w Nałęczowie spędził 28 sezonów.

Moja żona na spotkaniu z pewnym staruszkiem. Nie wiem w jakim wieku jest tu uwieczniony Aleksander Głowacki, ale oceniam go według jego kryteriów. Jako młody reporter Bolesław Prus napisał: "Wczoraj na ulicach Warszawy miał miejsce straszny wypadek. Automobil potrącił 55 letniego staruszka" I co...? Właściwa ocena wieku? (Nie ręczę za dosłowność cytatu, ale sens notatki chyba dobrze zapamiętałem.)






Sanatorium Stare Łazienki. Obecnie w Starych Łazienkach na parterze mieści się centrum zabiegów wodnych, na piętrze pokoje dla kuracjuszy.W 1957 obiekt wpisano do rejestru zabytków
Comments