top of page

WYBRZEŻE BAŁTYKU - 2012

  • Zdjęcie autora: Jerzy Kuśmierczyk
    Jerzy Kuśmierczyk
  • 16 sie 2012
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 19 sty 2023


 

16/08/2012

Mieszkaliśmy we Władysławowie, a na Hel, albo jak mówią miejscowi "do Helu" wybraliśmy się pociągiem. Dla mnie była to bardzo miła podróż, gdyż przypomniała mi młode lata, kiedy dojeżdżałem pociągiem do szkoły. Wtedy jazda w niesamowitym ścisku, oraz na stopniach wagonu, albo w przejściu między wagonami było normą, ale teraz w XXI wieku? Takie rzeczy tylko w Polskich Kolejach Regionalnych!

Wybraliśmy się na rejs statkiem po zatoce. Jak widać początek nie był zachęcający...

... ale jak to nad morzem, zanim dotarliśmy na molo pogoda zmieniła się i zaświeciło słońce.

 

14/08/2012

W Gdańsku byłem po raz pierwszy, dlatego zwiedzałem to miasto z wielką przyjemnością. Tłumy turystów jak w najsławniejszych miastach Europy, ale nic dziwnego bo naprawdę jest na co popatrzeć.

 

16/09/2007

ŁEBA I OKOLICE

Łeba – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, położone na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem, miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami. (wg Wikipedii)

Do Łeby przyjechaliśmy po sezonie. Jest to świetny sposób na "posmakowanie" modnego miejsca bez letniego zgiełku wczasowej "stonki".

Port w Łebie.

W tej knajpce przy porcie jedliśmy najlepszą zupę rybną. Nie byliśmy zbyt ciekawi czy przypadkiem rybki nie były łowione w kanale portowym, gdyż zupa była rewelacyjna.

WYDMY RUCHOME

Wydmy Ruchome są ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego i unikalną atrakcją turystyczną. Położone są miedzy jeziorem Łebsko, a morzem. Powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie w ilości 130 000 km2 plaż. Piasek osuszany przez wiatr i słońce , wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy (od 30 do 40 m wysokości) z najwyższą czterdziestodwumetrową Wydmą Łącką. Już od stuleci przesuwane są one w kierunku wschodnim i południowo wschodnim, z szybkością 1,2- 1,6 m w ciągu roku. Siła działania wędrującej wydmy jest ogromna, bowiem zagraża ona roślinności i zasypuje wszystko co napotyka na swej drodze. Jej moc zależy od siły wiatru, wysokości stoku , czoła wydmy i ukształtowania terenu. Ruchome piaski tworzą przepiękny pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często polską Saharą. Wydmy powstają z morskiego, pozbawionego próchnicy piasku, mają biały kolor. Od momentu ich powstania, na tym jałowym i niesprzyjającym podłożu próbują osiedlić się rośliny. Aby przetrwać, muszą być one jednak odporne na zasolenie podłoża, zasypywanie oraz na wysoką temperaturę rozgrzanego w upalne dni piasku. Ich zarastaniu przeciwdziała także wiatr wiejący przez cały rok. Rośliny opanowują w pierwszej kolejności niższe partie wydm, dlatego też ich wyższa część, nieustabilizowana przez trawy, jest bardziej podatna na działanie wiatru i przemieszcza się szybciej, nawet do 9 m w ciągu roku, gdy porośnięte trawą, zaledwie do 3 m na rok. Dla zapewnienia szczególnej ochrony zespołom wydm, utworzono Obszar Ochrony Ścisłej Mierzeja. Atrakcyjny i dostępny dla turystów wydmowy szlak zajmuje pięciokilometrowy odcinek Mierzei Łebskiej. (wg www.leba.pl)

Idziemy na wydmy.

Wędrówka po wydmach to nie jest relaksowy spacer.

Wiatr wieje cały czas i przemieszcza wydmy w nowe miejsca.

Nie było łatwo, ale dotarli wszyscy.

W nagrodę mamy piękny widok morza.

 

Muzeum Wsi Słowińskiej (kaszb. Mùzeum Słowińsczi Wsë) – skansen w Klukach k. Smołdzina (województwo pomorskie), oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.Placówka zapoczątkowała swoją działalność w 1963 roku, organizując w jednej z zagród, zbudowanej w połowie XIX wieku i zachowanej w miejscu pierwotnej lokalizacji stałą ekspozycję prezentującą kulturę Słowińców – ludności zamieszkałej niegdyś nad jeziorami Gardno i Łebsko. (wg Wikipedii)

 

Przez dziesiątki lat, żeby dostać się w to miejsce, trzeba było mieć specjalne przepustki i pokonać liczne posterunki wartownicze. Dziś może wejść tu każdy, jednak "małe Peenemunde" pod Łebą nadal skrywa wiele tajemnic.

Można dotrzeć tutaj statkiem odpływającym z przystani w Rąbce.

Muzeum znajduje się w obrębie Parku Słowińskiego, na terenie dawnego niemieckiego poligonu doświadczalnego, na którym testowano prototypy rakiet dalekiego zasięgu.

 

20/05/2006

Krynica Morska (niem. Kahlberg) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, przy drodze wojewódzkiej nr 501. Miejscowość turystyczna z portem morskim, czterema przystaniami morskimi i letnim kąpieliskiem. (wg Wikipedii)

Na pierwszym spacerze morze nie wyglądało zbyt zachęcająco, ale maj nad Bałtykiem nie jest porą do kąpieli a czasem na spacery, a jod jest zawsze. Podobno czym bardziej wietrznie tym więcej jodu.

Puste plaże też mają swój urok.

Nasza kwatera.

To nie żarty! Zdjęcia wykonane przy naszej kwaterze na ulicy Teleekspresu, (albo Teleranka, jakoś tak)

Port jachtowy przy Zalewie Wiślanym.

 

 
 
 

Comments


© Copyright jotemka45@gmail.com

© 2023 by The Mountain Man. Proudly created with Wix.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Flickr Icon
  • Black Instagram Icon
bottom of page